wtorek, 20 lipca 2010

Kamieniołom Mogiłki


Kamieniołom Mogiłki znajduje się w miejscowości Kostomłoty I oddalonej od Kielc o około 10 km. Jadąc drogą nr 74 (Kielce-Łódź) należy skręcić w prawo (trudno opisać która to droga, bo brak tam jakiś punktów charakterystycznych, będzie to jedna z większych dróg w prawo od zjazdu z S7, po jej prawej stronie będą domy z szarym dachem, a po lewej pola). Jedziemy tą drogą cały czas prosto (najpierw asfaltową, a następnie polną) aż do końca drogi, na końcu  musimy się zatrzymać i wycieczkę kontynuować pieszo, widać już będzie wzniesienie, widoczne też są doskonale ścieżki prowadzące do kamieniołomu. Dojechać do kamieniołomu można również inną drogą, którą wcześniej wywożono urobek z kamieniołomu, ale jej nie badaliśmy.
W odsłonięciu kamieniołomu znajdują się wapienie, dolomity i margle dewonu górnego. Sfałdowania skał węglowych są tu bardzo wyraźne. Pomimo, iż kamieniołom jest cennym odsłonięciem geologicznym nie jest objęty ochroną prawną, podobno istnieją propozycje aby utworzyć tu rezerwat geologiczny. Obecnie jednak mieszkańcy raczej traktują go jako wysypisko śmieci. Szkoda aby taki ciekawy kamieniołom, z tak pięknymi pofałdowaniami tak marniał.






Sprawdź na mapie

niedziela, 11 lipca 2010

Pierwsze urodziny bloga

Nasz pierwszy post został napisany 11 lipca 2009, dziś nasz blog obchodzi roczek:)


Podsumujmy naszą i Waszą blogową aktywność.

My:
  • napisaliśmy 50 postów.
  • na naszej mapie zaznaczyliśmy 115 odwiedzonych przez nas miejsc,
  • odwiedziliśmy 5 województw,
  • Opisaliśmy:
    • 30 zamków, grodów, dworów i pałaców,
    • 15 kamieniołomów,
    • 7 obiektów Staropolskiego Okręgu Przemysłowego i innych związanych z przetwarzaniem surowców mineralnych,
    • 9 rezerwatów,
    • 3 kopalnie,
    • 2 podziemne trasy turystyczne,
    • 7 jaskiń,
    • 9 muzeów,
    • 2 skanseny,
    • 3 wydarzenia.
Wy:
  • odwiedziliście nas 5 152 razy,
  • dokonaliście 10 914 odsłon stron zawartych na naszym blogu,
  • średnio podczas jednej wizyty spędzacie na naszej witrynie 2 minuty i 4 sekundy,
  • dodaliście 11 komentarzy.
  • Odwiedziliście nas z 45 krajów, między innymi z:
    • Polski - 4 768,
    • Wielkiej Brytanii - 69,
    • Stanów Zjednoczonych - 56,
    • Niemiec - 38,
    • Irlandii - 28,
    • Węgier - 26,
    • Francji - 19,
    • Hiszpanii - 14,
    • Włoch - 13,
    • Norwegii - 11.
Cieszymy się, że nasz blog cieszy się tak dużą popularnością. Dołożymy wszelkich starań, aby był jeszcze ciekawszy. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do zwiedzania nie tylko województwa świętokrzyskiego, ale i reszty Polski.
Do zobaczenia na szlaku!

Ewelina i Przemek

sobota, 10 lipca 2010

Skamieniałości z okolic Pilicy

To już nasz drugi post o skamieniałościach z terenów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Poniższe skamieniałości zostały znalezione we wsi leżącej w pobliżu Pilicy. Część z nich została znaleziona na wiejskich kamienistych drogach, inne znajdowały się w umocnieniach brzegów stawów (podobno te kamienie zostały wydobyte podczas wykopywania studni:)). Zapraszamy do oglądania i podziwiania różnorodności gatunków fauny zamieszkującej jurajskie morze:) Szukaniem skamieniałości zajmujemy się całkowicie amatorsko, tak więc prosimy o wybaczenie ewentualnych błędów w ich opisach. Jeżeli znacie dokładne nazwy znalezionych przez nas okazów, bądź zostały one przez nas źle opisane, prosimy o kontakt!

Amonity







Jeżowiec


Małże









wtorek, 6 lipca 2010

Spacerem po kieleckich górach

Telegraf


Jest to najwyższe wzniesienie w granicach administracyjnych Kielc, ma 408 m.n.p.m. Jego charakterystycznym elementem jest biało-czerwony maszt o wysokości 60 metrów. Góra znajduje się w odległości około 4 km od ulicy Sienkiewicza. Przez szczyt prowadzi niebieski szlak turystyczny, którym dojść można na Pierścienicę. Długość trasy pomiędzy tymi wzniesieniami to około 4 kilometry. Obie góry leżą na terenie Parku Kultury i Wypoczynku.


Góra Hałasa 

 
Góra sąsiadująca z Górą Telegraf, jej wysokość to 393 m.n.p.m. znajduje się tu wieża obserwacyjna o wysokości 32 metrów.


U podnóża góry znajduje się odsłonięcie skalne o powierzchni ok. 7 m2. W odsłoniętej skale widoczne są piaskowce ordowickie oraz żyła barytu (minerał z grupy siarczanów). Odsłonięcie jest chronione od niedawna (od 2008 roku), a jest cenne ze względu na rzadko występujące na Kielecczyźnie osady z tego okresu. Odkryto tu również skamieniałości trylobitów.
Najprościej dotrzeć do odsłonięcia poruszając się ścieżką rowerową (rowerem) lub częścią dla pieszych biegnącą wzdłuż ulicy ks. J. Popiełuszki (krajowa 73, na Tarnów). Po lewej stronie widoczna będzie tablica informacyjna, w lesie również znajdziemy drogowskazy prowadzące do odsłonięcia.



Pierścienica


Większość kielczan nie potrafi wskazać, gdzie się ona znajduje z prostego powodu...wszyscy tą górę znają jako Skocznię!:) Znajduje się ona w odległości około 4km od ulicy Sienkiewicza. Pierścienica mierzy 367 m n.p.m, do roku 2006 w pobliżu szczytu znajdowała się tam skocznia narciarska, niestety została wyburzona - a szkoda, gdyż na stałe wyryła się w pamięci Kielczan. Historia tej betonowej skoczni o punkcie konstrukcyjnym K-65 sięga 1970 roku. Została zaprojektowana przez cenionego specjalistę, inż. Jerzego Muniaka. Wcześniej od 1954 roku stała w tym miejscu drewniana skocznia. Konkursy na nowej skoczni odbywały się do 1977 roku, od tamtej pory obiekt niszczał.
Z Pierścienicy można dojść do rezerwatu Biesak-Białogon.
Widoki z Pierścienicy (na pierwszym zdjęciu już nieistniejąca skocznia narciarska)




Karczówka


Jest to wzniesienie w Paśmie Kadzielniańskim o wysokości 339 m n.p.m., znajdujące się w odległości około 3km od kieleckiego deptaku. Na górze porośniętej ponad stuletnimi sosnami znajduje się kościół i klasztor (wybudowany w 1631 roku). Dawniej klasztor zamieszkiwali oo. bernardyni, natomiast od roku 1957 - księża pallotyni. Pod Karczówką znajdują się sztolnie i szyby, które są pozostałością po dawnym wydobyciu rud ołowiu. W roku 1957 na terenie Karczówki utworzono rezerwat krajobrazowy obejmujący 27 hektarów.


Pod koniec letniego dnia warto wybrać się tam, by obejrzeć zachód słońca:)



Natomiast później można posiedzieć w ciszy na zadaszonej ławce i podpatrzyć wychodzące na żer leśne zwierzęta. My spotkaliśmy jeża, niestety z powodu słabego oświetlenia fotki są nieostre tak więc ich nie publikujemy:/
Na Karczówce odbywają się co roku inscenizacje historyczne przygotowywane między innymi przez Kieleckie Bractwo Artyleryjskie.





Góra Grabina

Znajduje się ona między Karczówką a Brusznią, w zachodniej części Kielc. Wysokość to 312 m.n.p.m. Grabinę rozcina kamieniołom wapieni dewońskich, który działał do 1975 roku. 
Do kamieniołomu łatwo trafić. Poruszając się ulicą Grabinów (czerwony szlak rowerowy), zjazdu do kamieniołomu nie sposób przeoczyć (zdjęcie poniżej):


Kamieniołom na pewno prezentuje się mniej okazale niż Wietrznia czy Ślichowice, ale okolica jest bardzo spokojna i na pewno jest to wspaniałe miejsce na spacer lub wycieczkę rowerową.







Sprawdź na mapie

sobota, 3 lipca 2010

Oblężenie Chęcińskiej Warowni

W drugi weekend czerwca (czyli 12-13.06.2010) na Placu u podnóża zamku w Chęcinach miało miejsce interesujące wydarzenie. Mianowicie odbywało się Oblężenie Chęcińskiej Warowni.
W imprezie wzięła udział min. Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, a powstała w tym roku Drużyna Rycerska Ziemi Chęcińskiej miała okazję zaprezentować się po raz pierwszy.
Rycerze rozstawili swoje imponujące obozy:





Na arenie zaś można było podziwiać jeźdźców:






Na scenie odbywały się pokazy tańców dworskich. Swój taniec zaprezentował również zespół tańca hinduskiego Nimbooda ze Stalowej Woli. Taniec ten miał być prezentem od sułtana tureckiego (może jest w tym trochę nieścisłości, żeby sułtan wysyłał hinduski w prezencie, ale widzom się podobało;).



Na koniec dnia odbyła się mini inscenizacja bitwy, oczywiście strona Polska wygrała, a Krzyżacy i ich najemnicy musieli się poddać


Mimo upalnego dnia i komarów widowisko się udało. Na zakończenie sobotnich wydarzeń tłum zabawiał zespół Czerwone Gitary.

Zapraszamy do Chęcin na kolejne takie imprezy, sądząc po staraniach władz miasta okazja powinna nadarzyć się wkrótce:)