wtorek, 6 lipca 2010

Spacerem po kieleckich górach

Telegraf


Jest to najwyższe wzniesienie w granicach administracyjnych Kielc, ma 408 m.n.p.m. Jego charakterystycznym elementem jest biało-czerwony maszt o wysokości 60 metrów. Góra znajduje się w odległości około 4 km od ulicy Sienkiewicza. Przez szczyt prowadzi niebieski szlak turystyczny, którym dojść można na Pierścienicę. Długość trasy pomiędzy tymi wzniesieniami to około 4 kilometry. Obie góry leżą na terenie Parku Kultury i Wypoczynku.


Góra Hałasa 

 
Góra sąsiadująca z Górą Telegraf, jej wysokość to 393 m.n.p.m. znajduje się tu wieża obserwacyjna o wysokości 32 metrów.


U podnóża góry znajduje się odsłonięcie skalne o powierzchni ok. 7 m2. W odsłoniętej skale widoczne są piaskowce ordowickie oraz żyła barytu (minerał z grupy siarczanów). Odsłonięcie jest chronione od niedawna (od 2008 roku), a jest cenne ze względu na rzadko występujące na Kielecczyźnie osady z tego okresu. Odkryto tu również skamieniałości trylobitów.
Najprościej dotrzeć do odsłonięcia poruszając się ścieżką rowerową (rowerem) lub częścią dla pieszych biegnącą wzdłuż ulicy ks. J. Popiełuszki (krajowa 73, na Tarnów). Po lewej stronie widoczna będzie tablica informacyjna, w lesie również znajdziemy drogowskazy prowadzące do odsłonięcia.Pierścienica


Większość kielczan nie potrafi wskazać, gdzie się ona znajduje z prostego powodu...wszyscy tą górę znają jako Skocznię!:) Znajduje się ona w odległości około 4km od ulicy Sienkiewicza. Pierścienica mierzy 367 m n.p.m, do roku 2006 w pobliżu szczytu znajdowała się tam skocznia narciarska, niestety została wyburzona - a szkoda, gdyż na stałe wyryła się w pamięci Kielczan. Historia tej betonowej skoczni o punkcie konstrukcyjnym K-65 sięga 1970 roku. Została zaprojektowana przez cenionego specjalistę, inż. Jerzego Muniaka. Wcześniej od 1954 roku stała w tym miejscu drewniana skocznia. Konkursy na nowej skoczni odbywały się do 1977 roku, od tamtej pory obiekt niszczał.
Z Pierścienicy można dojść do rezerwatu Biesak-Białogon.
Widoki z Pierścienicy (na pierwszym zdjęciu już nieistniejąca skocznia narciarska)
Karczówka


Jest to wzniesienie w Paśmie Kadzielniańskim o wysokości 339 m n.p.m., znajdujące się w odległości około 3km od kieleckiego deptaku. Na górze porośniętej ponad stuletnimi sosnami znajduje się kościół i klasztor (wybudowany w 1631 roku). Dawniej klasztor zamieszkiwali oo. bernardyni, natomiast od roku 1957 - księża pallotyni. Pod Karczówką znajdują się sztolnie i szyby, które są pozostałością po dawnym wydobyciu rud ołowiu. W roku 1957 na terenie Karczówki utworzono rezerwat krajobrazowy obejmujący 27 hektarów.


Pod koniec letniego dnia warto wybrać się tam, by obejrzeć zachód słońca:)Natomiast później można posiedzieć w ciszy na zadaszonej ławce i podpatrzyć wychodzące na żer leśne zwierzęta. My spotkaliśmy jeża, niestety z powodu słabego oświetlenia fotki są nieostre tak więc ich nie publikujemy:/
Na Karczówce odbywają się co roku inscenizacje historyczne przygotowywane między innymi przez Kieleckie Bractwo Artyleryjskie.

Góra Grabina

Znajduje się ona między Karczówką a Brusznią, w zachodniej części Kielc. Wysokość to 312 m.n.p.m. Grabinę rozcina kamieniołom wapieni dewońskich, który działał do 1975 roku. 
Do kamieniołomu łatwo trafić. Poruszając się ulicą Grabinów (czerwony szlak rowerowy), zjazdu do kamieniołomu nie sposób przeoczyć (zdjęcie poniżej):


Kamieniołom na pewno prezentuje się mniej okazale niż Wietrznia czy Ślichowice, ale okolica jest bardzo spokojna i na pewno jest to wspaniałe miejsce na spacer lub wycieczkę rowerową.Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz