niedziela, 17 marca 2013

Gdańsk: Targ Węglowy

Główna trasa turystyczna w Gdańsku nosi nieoficjalną nazwę Drogi Królewskiej i rozpoczyna się od Bramy Wyżynnej. Brama powstała w XVI wieku jako element umocnień od najbardziej zagrożonej atakami strony zachodniej. Przed Bramą i wałami znajdowała się szeroka fosa, a nad nią znajdowały się zwodzone mosty. Brama trwała w niezmienionej formie przez 290 lat, dopiero pod koniec XIX wieku zasypano fosę i zniesiono wały. Obecnie w budynku ma siedzibę Regionalne Centrum Informacji Turystycznej.
Rzeźby na fasadzie Bramy Wyżynnej

Po przejściu przez Bramę Wyżynną znaleźliśmy się na Targu Węglowym - placu, na który (jak łatwo się domyśleć) handlowano węglem. Dziś plac służy jako parking, okazjonalnie odbywają się na nim imprezy i koncerty.
Kolejnym budynkiem znajdującym się na Targu Węglowym jest Brama Więzienna, w której obecnie mieści się Muzeum Bursztynu - więcej informacji znajdziecie w poście poświęconym muzeum.
Drzewo Millenium Gdańska
(pomnik z okazji tysiąclecia miasta)

Następnie obejrzeliśmy Dwór Bractwa św. Jerzego. Budynek został wybudowany w 1494 roku. Do XVIII wieku był siedzibą bractwa, następnie przeszedł on na własność miasta. Aktualnie w budynku mieści się Oddział Wybrzeże Stowarzyszenia Architektów Polskich.

(na szczycie budynku znajduje się figura 
św. Jerzego zabijającego smoka)

Tuż obok Dworu Bractwa św. Jerzego znajduje się Złota Brama z 1612 roku. Na dachu budynku od strony zachodniej znajdują się figury symbolizujące dążenia mieszczan: Pokój, Wolność, Szczęście i Sława.

Złota Brama
(widok od strony zachodniej)

Sława

Natomiast od strony wschodniej znajdują się figury symbolizujące cnoty obywatelskie: Zgoda, Sprawiedliwość, Pobożność i Rozwaga. 

Złota Brama
(widok od strony wschodniej)

Sprawiedliwość

Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz