poniedziałek, 4 marca 2013

Gdańsk: Wielki Młyn i okolice


Nieopodal pomnika Jana Heweliusza znajduje się zabytkowy Wielki Młyn. Został on wzniesiony przez Krzyżaków w 1350 roku i posiadał 18 kół wodnych napędzanych wodami Raduni. Po modernizacji w XIX wieku był użytkowany do końca II wojny światowej, podczas której został częściowo zniszczony Po wojnie został odbudowany, a od 1993 roku mieści się w nim Dom Handlowy.Tutaj prawdopodobnie znajdowały się koła wodne

Sztuczna wyspa na kanale Raduni

(budynek ten nigdy nie pełnił funkcji
młyna - służył jako spichlerz)

Nad kanałem Raduni zbudowano w XIV wieku Most Chlebowy, który swą nazwę zawdzięcza wystawianym tu dawniej straganom z pieczywem. Od 2011 roku most ma również inną nazwę - Mostu Miłości, tym samym Gdańsk dołączył do innych miast Europy, na mostach których zakochani przypinają kłódki na znak trwałości swego uczucia.


Jak widać kłódek jest już sporo i na pewno będzie ich przybywać. Kłódki są różne: kolorowe i tradycyjne, grawerowane i podpisane flamastrem.


Kierując się dalej w stronę centrum przechodzimy obok najwyższej gdańskiej baszty miejskiej (36 metrów wysokości) - Baszty Jacek. Zbudowana została na planie ośmiokąta około 1400 roku. Przylegały do niej mury obronne Głównego Miasta, pełniła ona funkcje obserwacyjne. W sklepionym lochu pod basztą przechowywano żywność dla obrońców. Na samym szczycie wieży znajdują się specjalne otwory umożliwiające rażenie przeciwnika atakującego jej podnóże. Dach namiotowy został dodany w 1556 roku, gdy nie pełniła ona już funkcji obronnych. Obecnie mieści się w niej zakład fotograficzny. Aktualna nazwa została nadana baszcie dopiero po 1945 roku i związana jest z osobą Jacka Odrowąża, dzięki któremu do Gdańska sprowadzono zakon dominikanów.


Po lewej stronie od baszty widać Halę Targową,
natomiast za nią znajduje się kościół św. Mikołaja

Na parterze Hali Targowej można zobaczyć fragment
wykopalisk, a także niewielką wystawę archeologiczną

W miejscu w którym dzisiaj znajduje się Hala Targowa, przed rokiem 1190 wzniesiono kościół pw. św. Mikołaja.  Świątynia ta spłonęła podczas najazdu prusów w 1226 roku. Na jej miejscu w 1235 roku dominikanie wznieśli nowy kościół. Ten w 1308 roku został prawdopodobnie zniszczony przez wojska krzyżackie, dlatego dominikanie przenieśli kościół do nowego pobliskiego budynku. W miejscu dawnego kościoła powstały zabudowania klasztorne. Zostały one zniszczone w 1813 roku podczas ostrzału artyleryjskiego wojsk rosyjsko-pruskich oblegających Gdańsk, w którym bronił się garnizon wojsk napoleońskich. Po pewnym czasie kościół został wyremontowany, natomiast ruiny klasztoru rozebrano. Na jego miejscu w 1896 roku wybudowano istniejącą po dziś dzień Halę Targową.

Fontanna na Placu im. Dariusza Kobzdeja

Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz