poniedziałek, 4 lipca 2011

Zielonym szlakiem z Bliżyna

Dziś przemierzymy fragment ciekawego szlaku turystycznego biegnącego przez Suchedniowsko-Oblęgorski Park Krajobrazowy. Jest to szlak zielony z Bliżyna do Zagnańska prowadzący głównie przez las. Bliżyn to nieduża miejscowość około 40 km od Kielc (8 km od Skarżyska-Kamiennej), początek szlaku znajduje się przy stacji PKP. 
Po przejściu niecałych 4 km docieramy do pierwszego ciekawego miejsca na szlaku - Piekła Dalejowskiego. Jest to pomnik przyrody nieożywionej, zbudowany z piaskowców triasowych. 


W trakcie wędrówki szlakiem możemy być zmuszeni przeskoczyć przez mały strumyczek.


Ponad kilometr od Piekła Dalejowskiego na szlaku mamy kolejny pomnik przyrody - Bramę Piekielną. Brama składa się z trzech bloków piaskowca triasowego. 
Na dalszym odcinku szlaku czekają nas rezerwaty leśne Dalejów i Świnia Góra. Po drodze spotkamy też tablice upamiętniające poległych w tych lasach żołnierzy.

Na końcu szlaku możemy odwiedzić dąb Bartek, a jeśli mamy jeszcze siły i zapał hutę w Samsonowie. Jeśli z jakiś powodów nie chcemy kończyć szlaku w Zagnańsku możemy zejść ze szlaku wcześniej na przykład na skrzyżowaniu ze szlakiem czerwonym do Szałasu.

Szlak bardzo ciekawy i godny polecenia, nie jest trudny, praktycznie dla każdego:)

Sprawdź na mapie

2 komentarze :

 1. Dotychczas nie szukałam żadnych blogów podróżniczych, ale autorzy jednego z nich znaleźli mój i zainspirowali mnie do poszukiwania podobnych.

  W tym blogu zafascynowały mnie fotki - piękne! :)

  Blog polubiłam na FB i dodałam do naszych linków (będę wdzięczna za to samo).

  Pozdrawiam

  Sol

  http://turystycznyprzewodnik.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. PS. Zapraszam czasem do mnie:
  http://turystycznyprzewodnik.blogspot.com/

  Ponadto przez cały październik (czyli od jutra) będzie u mnie trwał konkurs z fajnymi nagrodami. Będzie mi miło, jeśli weźmiesz udział.

  OdpowiedzUsuń