piątek, 21 sierpnia 2009

Dąb Bartek w Zagnańsku i Huta Józef w Samsonowie

Dąb Bartek

Najbardziej znane drzewo w Polsce to Dąb Bartek. Rośnie on w Zagnańsku przy drodze nr 750 i jest pomnikiem przyrody. Jest to bardzo stary (645-670 lat) okaz dębu szypułkowego. Drzewo mierzy obecnie 30 metrów wysokości, obwód pnia wynosi na wysokości 1,30 m - 9,85 m, a przy ziemi 13,4 m, rozpiętość korony 20m x 40 m. Bartek miał już kilka wypadków - pożar i uderzenie pioruna.
Mamy nadzieję, że będzie się dzielnie trzymał przez następne kilkaset lat:)
Koło Bartka przechodzi ciekawy zielony szlak turystyczny z Bliżyna do Zagnańska.
Parking przy Bartku jest płatny i niestety nie ma w najbliższej okolicy innych miejsc w których można zaparkować.Huta Józef w Samsonowie


Samsonów to wieś w województwie świętokrzyskim około 5 km od Zagnańska przy drodze nr 750. Mieszczą się w niej ruiny Huty Józef.
Budowę Zakładu Wielkopiecowego Hutę Józefa rozpoczęto w 1822 roku w ramach uprzemysłowienia Królestwa Polskiego, kilkaset metrów na południe mieścił się dawny zakład hutniczy. Obok wielkiego pieca zbudowano skład żelaza i rudy, węgielnię oraz murowane domy dla pracowników. Wybudowano częściowo zasklepiony kanał, którym płynęła woda napędzajęca koło wodne. Piec opalany był węglem drzewnym. Urządzenia początkowo napędzane były wodą później (1829 r.) maszyną parową.
Podczas powstania styczniowego w Samsonowie produkowano broń dla powstańców. Za ten akt pomocy Rosjanie wzniecili 6 czerwca 1866 roku pożar. Pożar spowodował duże zniszczenia co poskutkowało zamknięciem zakładu. W czasie I Wojny Światowej wieża gichtociągowa i część zabudowań zakładu zostały zniszczone przez wojska austriackie.
W roku 1958 na zlecenie Muzeum Techniki NOT w Warszawie przeprowadzone zostały w Samsonowie prace badawcze.
Obecnie teren huty jest ogrodzony i udostępniony zwiedzającym bezpłatnie.
Przy hucie jest niewielki darmowy parking.
Ruiny są bardzo ciekawe - koniecznie odwiedźcie!


Sprawdź na mapie

2 komentarze :

  1. Huty nie widziałem jeszcze, ale przy Bartku byliśmy. Jednak zanim go znaleźliśmy to kilka razy przejechaliśmy obok. Dąb jest trochę słabo oznaczony.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety od strony drogi, jest dość dużo zieleni, która przysłania Bartka, tak więc jadąc samochodem można go ominąć. Polecamy hutę, obiekt nie za duży, ale bardzo ładny i dobrze widoczny z ulicy:)
    Pozdrawiamy!

    OdpowiedzUsuń