niedziela, 2 sierpnia 2009

Jurajska przygoda część V

Tak między nami jaskiniowcami

Ostatni etap naszej przygody postanowiliśmy poświęcić najbardziej znanym jaskiniom jurajskim.

Jaskinia Nietoperzowa


Jaskinia mieści się we wsi Jerzmanowice, przy trasie Olkusz - Kraków, należy skręcić w prawo gdy zobaczymy reklamę jaskini. W jaskini znaleziono kości i zęby zwierzęce, głównie niedźwiedzia (4000 kłów), jak też hieny jaskiniowej, lwa jaskiniowego, borsuka, mamuta, żubra pierwotnego, nosorożca włochatego, renifera, konia oraz drobnych gryzoni, ptaków i ryb.

Jaskinia czynna:
- od 01.04.2009 do 30.09.2009 (w godz. od 09:00 do 18:00)
- od 01.10.2009 do 11.11.2009 (w godz. od 09:00 do 16:00)
Bilety wstępu:
» bilet normalny - 6 zł
» bilet ulgowy - 5 zł

Więcej informacji na stronie: www.nietoperzowa.ojcow.pl

Jaskinia Wierzchowska Górna


Z Jerzmanowic udaliśmy się do wsi Wierzchowie, w której znajduje się największa jaskinia Jury Krakowsko-Częstochowskiej - WIerzchowska Górna. Żeby do niej dojechać trzeba z trasy nr 94 Olkusz-Kraków skręcić w prawo w kierunku wsi Zabierzów, a później skręcić w pierwszą w prawo do wsi Wierzchowie. Znajduje się tu parking z którego do jaskini mamy około 10 minut pieszo. Bilet normalny kosztuje 14 zł, ale po zwiedzeniu jaskini na pewno każdy uzna, że było warto.

Więcej informacji na stronie: www.gacek.pl


Jaskinia Ciemna


Kolejną jaskinią, którą mieliśmy okazję odwiedzić była Jaskinia Ciemna w Ojcowskim Parku Narodowym.

Zaparkowanie samochodu przy Ojcowskim Parku Narodowym nie jest rzeczą najtańszą i często nie najprostszą. Parking przy Parku jest płatny, ponadto nie jest zbyt duży i podczas naszej ostatniej wizyty nie było już nawet tych "drogich" miejsc parkingowych. Musieliśmy przejechać ponad 2 km żeby dotrzeć do parkingu, na szczęście darmowego. Tyle, że spacerek z powrotem pod górkę był bardzo męczący.
Jaskinia znajduje się przy zielonym szlaku. Bilety kupujemy w kasie na dole, a potem wyruszamy na wspinaczkę do wejścia jaskini. Trochę trudu trzeba w to włożyć, więc warto wybrać się trochę wcześniej, żeby zdążyć przed godziną wejścia. Jaskinia nie jest oświetlona elektrycznie, przewodnik rozdaje świeczki przed wejściem. Bilet normalny kosztuje 6 zł.

Dodatkowe informacje na stronie www.ciemna.ojcow.pl

Rekonstrukcja osady neandertalczyków

Widok na Bramę Krakowską z tarasu widokowego przy jaskini

Pięciopalcówka

Jaskinia Łokietka


Druga jaskinia Ojcowskiego Parku Narodowego - Jaskinia Łokietka znajduje się w Chełmowej Górze i prowadzi do niej niebieski i czarny szlak. Bilet wstępu kosztuje 7 zł.

Wejście do jaskini zamykane jest kratą z prętami ułożonymi na kształt pajęczyny, związane jest to z legendą, która mówi o ukrywającym się w jaskini Władysławie Łokietku. Podobno gdy był ścigany przez wojska Wacława II poddani spuścili go na linach do jaskini, wejście zaś było zasnute przez ogromną pajęczynę i ścigający Czesi uznali, że na pewno nikt dawno tędy nie wchodził.

Dodatkowe informacje na stronie: www.grotalokietka.pl
Zamek w Ojcowie


Będąc w Ojcowskim Parku Narodowym łatwo dostrzec wieżyczkę zamku. Są to ruiny zamku zbudowanego w XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego. Zamek już od początku powstania często zmieniał właścicieli, w 1620 roku ówczesny właściciel Mikołaj Koryciński dokonał naprawy zamku, przyozdobił go marmurami, rzeźbami. W 1655 roku Szwedzi zajęli zamek, wywieźli do Szwecji najcenniejsze przedmioty i stworzyli tu magazyn broni i żywności. Zamek po opuszczeniu Szwedów znów trafiał z rąk do rąk, co oczywiście nie było dla niego najszczęśliwsze. W 1893 roku zamek został odrestaurowany.

Obecnie zamek jest bardzo zniszczony, przetrwała tylko wieża bramna (urządzono w niej małe muzeum zamku), wieża główna, studnia i nikłe fragmenty murów.
Wejście jest płatne - 2,50 zł kosztuje bilet normalny.Fragmenty murów

Studnia

Wieża bramna

Wieża głównaOstańce w OPN - widok z Bramy Krakowskiej

Kaplica na wodzie p.w. św. Józefa. Kaplica powstała po wydaniu przez cara Mikołaja II zakazu budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej, więc kaplicę zbudowano na wodzie.

Pieskowa Skała


Zamek w Pieskowej Skale jest bardzo okazały. Znajduje się przy drodze nr 773 z Olkusza do Skały. Nie sposób go nie zauważyć. Parkingi przy zamku są płatne.

Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1315 roku. Zamek wielokrotnie był rozbudowywany i przebudowywany. W 1542 roku Hieronim Szafraniec rozpoczął przebudowę ze stylu gotyckiego w rezydencję renesansową. Po przebudowie zamek stał się ośrodkiem kultury i myśli postępowej. Zamek przetrzymał oblężenie podczas potopu szwedzkiego, ale został poddany.
Późniejsi właściciele nadal przebudowywali zamek. W 1903 roku zamek kupił Piotr Dygasiński, po odnowieniu powstał tu pensjonat. W 1970 roku zamek przejęło Muzeum Wawelskie.
Wstęp na dziedziniec zamku jest płatny.Maczuga Herkulesa


Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz