niedziela, 2 sierpnia 2009

Jurajska przygoda część IV

Siewierz


Siewierz to miasto w województwie śląskim, przecinają je drogi nr 1 i 78. Do miasta trafić jest łatwo, do zamku trochę trudniej. Dodatkową przeszkodą dla nas były roboty drogowe. Zamek nie jest bardzo oddalony od rynku i to na pewno pomaga, możliwe jest również zauważenie drogowskazów, można też kierować się w stronę białego kościoła. Przy zamku znajduje się plac manewrowy i przy nim można zaparkować, jeżeli nie ma zbyt dużego natężenia turystów, w dzień powszedni nie jest to zbyt możliwe. Zamek udostępnia bezpłatnie Izba Tradycji i Kultury Dawnej w Siewierzu i tam podobno należy się udać, żeby zwiedzić zamek, my zauważyliśmy kilka osób oglądających zamek więc po prostu weszliśmy, na zamku trwały prace konserwatorskie.
Zamek położony jest na sztucznej wyspie dookoła rozpościerały się kiedyś rozlewiska Czarnej Przemszy. Do zamku prowadzi drewniany most.

Murowany zamek w Siewierzu powstał w I połowie XIV wieku, wcześniej istniał tu drewniany gród. Zamek należał kolejno do książąt: bytomskiego Władysława, cieszyńskiego Kazimierza I, Bolka II Świdnickiego. W 1444 roku zamek kupił biskup Zbigniew Oleśnicki, choć nie udało mu się przejąć swej nowej własności. Dopiero rok później na mocy porozumienia podpisanego w Głogowie otrzymał zamek. Zamek sukcesywnie był rozbudowywany i oparł się wojskom wielu książąt. W 1655 r. nie udało mu się odeprzeć Szwedów, którzy go ograbili. Od 1681 r właściciele zamku rozbudowywali go, ale rozbudowy miały charakter bardziej mieszkalny niż obronny. Zamek opuszczono w XVIII wieku. Dla zwiedzających otwarty jest od niedawna.

Będzin


Będzin jest dużym miastem w Zagłębiu Dąbrowskim. My udaliśmy się do niego z Siewierza drogą nr 1 a następnie 86. Zamek łatwo zauważyć, stoi na wzgórzu. Z powodu pogody musieliśmy trochę zmienić plan zwiedzania i zamiast w niedzielę zamek odwiedziliśmy w poniedziałek. Niestety w poniedziałki zamek jest zamknięty, ale skoro i tak byliśmy w okolicy postanowiliśmy go obejrzeć przynajmniej z zewnątrz. Z parkowaniem nie mieliśmy żadnego problemu.
Murowana warownia została zbudowana przez Kazimierza Wielkiego w miejscu wcześniejszego grodu drewnianego spalonego przez Tatarów. Na przestrzeni wieków zamek wiele "przeżył": najazdy książąt śląskich, pożar, potop Szwedzki, zaborców, przebudowy i rekonstrukcje. Dziś możemy podziwiać malowniczo położony zamek górujący nad miastem. W 1956 r. otworzono na zamku Muzeum Zagłębia.
Babice - Zamek Lipowiec


Babice to wieś w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim. Mieści się w niej piękny zamek Lipowiec i Nadwiślański Park Etnograficzny. Do zamku prowadzą drogowskazy. Samochód można zostawić na darmowym parkingu pod skansenem. Stąd czeka nas trochę wyczerpujący spacer na wzgórze. Zwiedzanie zamku jest płatne, ale w poniedziałki obowiązuje wstęp wolny.

Zamek wzniósł biskup Jan Muskata pod koniec XIII wieku, wczesniej stał tu zbudowany przez biskupa Jana Prandotę zamek drewniany. Biskupi krakowscy rezydowali w zamku aż do potopu Szwedzkiego, w tym czasie rezydował na nim generał Wirtz, wycofując się okupanci podpalili zamek. W Lipowcu zatrzymał się Jan III Sobieski w drodze pod Wiedeń w 1683 roku. W 1720 roku biskup Felicjan Szaniawski rozpoczoł odbudowę zamku. W 1789 roku zamek przejęły władze austriackie. Zamek zniszczył pożar w 1800 roku, od 1850 roku nie był już zamieszkiwany.
W latach 191-1969 przeprowadzono prace rekonstrukcyjne, a u podnóża zamku zaczęto budowę skansenu.
Zemek zwiedza się na trzech kondygnacjach, ponadto można się wspiąć na wysoką na 28 metrów wieżę, na której mieści się taras widokowy. Na piętrze umieszczono małe muzeum histori zamku.


Kotek zamkowyWidoki z wieży:
Po zwiedzeniu zamku udaliśmy się do skansenu. Bilet normalny kosztuje 8 zł. Skansen zwiedza się bardzo przyjemnie. Dostajemy plan z opisem obiektów i spacerujemy po terenie skansenu. My podczas spaceru natknęliśmy się na prawdziwego zająca.

Studnia z Aleksandrowic

Dom z Chrzanowa z 1804 r. z wystawą garncarstwa

Chałupa rodziny Drzyżdrzyków z Podolsza z 1862 roku, z wystawy możemy dowiedzieć się jak wyglądały Święta Wielkanocne u średniozamożnej rodziny.

Plebania z Benczyna

Stodoła

Dzwonnica z Nowej Góry

Zabawny ul, jeden z wielu znajdujących się w skansenie

Tenczyn (Tęczyn, Rudno)


Zamek Tenczyn znajduje się we wsi Rudno w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. Zamek znajduje się na Górze Zamkowej (403 m wysokości), widoczny jest z daleka. Samochód można zostawić na parkingu leśnym przy drodze. I dalej czeka nas już wspinaczka na górę. Zamek można obejrzeć tylko z zewnątrz, wejście do niego jest zamknięte. Szkoda, że tak sobie stoi i niszczeje, bo jest naprawdę olbrzymi i piękny.

Zamek zbudował w połowie XIV wieku Andrzej Tęczyński herbu Topór-wojewoda krakowski.
W 1656 r. Szwedzi podstępem zdobyli zamek, przez rok szukali skarbów, a opuszczając zamek spalili go. W XVII wieku zamek przejęli Lubomirscy i częściowo go odbudowali. Kolejnymi właścicielami byli Sieniawscy, Czartoryscy. W 1768 roku w zamek uderzył piorun i spowodował wielki pożar. Zamek zwiedzał Stanisław August Poniatowski. W latach 1816-1945 właścicielami zamku byli Potoccy. Ostatnie czasy nie są dla zamku zbyt łaskawe. Obecnie zamek znów jest własnością Potockich.


Rabsztyn


Rabsztyn to wieś w województwie małopolskim, w powiecie olkuskim. Zamek usytuowany jest na wzgórzu i widoczny jest z drogi nr 783. Nie ma tu wyznaczonego parkingu, ale samochód da się zaparkować na poboczu drogi. Aby dostać się do zamku czeka nas oczywiście kolejna wspinaczka. W zamku toczą się obecnie prace remontowe. Wstęp na zamek jest płatny - 1 zł.

W XII wieku stał tu drewniany zamek, którym władał ród Toporczyków, murowany zamek wybudował Kazimierz Wielki. Pod koniec XIV wieku zamek stał się własnością Spytka Melsztyńskiego herbu Leliwa, w połowie XV wieku przeszedł w ręce Tęczyńskich, z rozkazu króla wrócił do Melsztyńskich. Zamek przez kolejne lata w rękach Andrzeja z Kościelca, później Seweryna Bonera był rozbudowywany aż zajmował całe wzgórze. W 1657 r zamek został ograbiony i częściowo spalony przez Szwedów. Później zamek powoli popadał w ruinę, jego część przestała istnieć, baszta na skale została wysadzona w powietrze przez poszukiwaczy skarbów.


Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz