niedziela, 14 lutego 2010

Podzamcze Piekoszowskie, Rezerwat przyrody Chelosiowa Jama

Podzamcze Piekoszowskie

Miejscowość podzamcze znajduje się 11km od centrum Kielc, aby tam dojechać należy wyjechać z miasta ulicą Piekoszowską(droga nr 786) i po przecięciu drogi E77(S7) wypatrywać zjazdu w prawo na miejscowość Podzamcze, po wjechaniu do miejscowości na skrzyżowaniu należy skręcić w prawo i po prawej stronie na zakręcie drogi ukażą nam się ruiny.
Pałac w Podzamczu powstawał w latach 1645-50. Jest to kamienno-ceglana budowla, będąca niemalże kopią kieleckiego Pałacu Biskupów Krakowkiskich. W jej narożnikach znajdują się cztery baszty. Właścicielem był Jan Aleksander Tarły. W połowie XIX wieku w wyniku pożaru zaczął popadać w ruinę.
Niestety Pałac w żaden sposób nie jest zabezpieczony przed wandalami. Mury są pomazane, we wnętrzach znajdują się potłuczone butelki, jedna z baszt została zaadoptowana jako pokój prawdopobnie przez bezdomnych. Szkoda, że taka atrakcja turystyczna z przed kilku stuleci jest skazana na powolne niszczenie:/

Rezerwat przyrody Chelosiowa Jama


Następnie skierowaliśmy się na drogę nr 786 w kierunku Piekoszowa, tam skręciliśmy w lewo na drogę nr 761, która doprowadziła nas do Jaworzni. Jechaliśmy przez Jaworznię szukając kamieniołomu, jednak drzewa i zabudowania przy drodze skutecznie zasłaniały widok na lewą stronę od drogi. Jako że czekały nas jeszcze poszukiwania tego kamieniołomu zatrzymaliśmy się w sklepie, żeby uzupełnić zapasy wody mineralnej:) Przy okazji wypytaliśmy sprzedawczynię, gdzie tutaj znajduje się kamieniołom? Ona odaprła że najbliższy jaki zna to kamieniołom w okolicach Chęcin!:D Objechaliśmy całą miejscowość kilka razy i co się okazało? Kamieniołom jest prawie za sklepem w którym kupowaliśmy wodę!!!:) Aby się do niego dostać trzeba przejechać przez teren znajdującego się tam zakładu.
W tym nieczynnym kamieniołomie wapieni dewońskich "Jaworznia" odkryto największy, pomijając jaskinie w Tatrach system jaskiń w Polsce! Otwór do jednej z nich - Chelosiowej Jamy został odkryty w 1973 roku. Wraz z pobliską Jaskinią Jaworznicką system jaskiń mierzy długość 3670 metrów! Niestety dla nas i na szczęście dla jaskini nie jest ona dostępna do zwiedzania przez turystów. Od 1997 roku jaskinie są objęta ochroną jako jako rezerwat przyrody nieożywionej Chelosiowa Jama. Kamieniołom jest porośnięty roślinnością, doszliśmy do poziomu na którym znajduje się wejście do jaskini, jest ono zabezpieczone metalowymi drzwiami. Więcej informacji o jaskiniach znajdziecie tutaj.


Jadąc przez Jaworznię rzuca się w oczy piec do wypału wapna z 1900r.

Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz