wtorek, 22 marca 2011

Węgry: Aquincum

Rzymski amfiteatr cywilny

Dzień rozpoczęliśmy od zwiedzenia Muzeum Aquincum. Znajduje się ono w północnej części miasta po zachodniej stronie Dunaju. Z centrum najlepiej dojechać tam kolejką podmiejską (HÉV) i wysiąść na stacji Aquincum. Oprócz muzeum, w mieście znajduje się wiele pozostałości dawnych rzymskich budowli. Najpierw obejrzeliśmy amfiteatr cywilny znajdujący się w pobliżu muzeum. Mógł on pomieścić 6-7 tysięcy osób.


Następnie spacerem udaliśmy się ulicą Szentendrei w stronę muzeum. Na pasie zieleni znajdującym się po środku drogi znajduje się zrekonstruowany fragment akweduktu...


Muzeum Aquincum


Bilet do muzeum kosztuje 1300 HUF i obejmuje zwiedzanie muzeum i ekspozycji na zewnątrz. Obowiązuje opłata za  fotografowanie - 300 HUF. Najpierw zwiedziliśmy ekspozycję mieszczącą się w budynku...











Aquincum było położone na sporym
obszarze dzisiejszego Budapesztu

Rekonstrukcja dawnego rzymskiego instrumentu muzycznego





Mozaika

Rekonstrukcja malowidła sufitowego

Później wyszliśmy na zewnątrz obejrzeć odkopane ruiny dawnego rzymskiego miasta...


Ruiny dawnych rzymskich domów i warsztatów


Pod podłogą dawnej przebieralni przebiegały kanały 
doprowadzające wodę do publicznej łaźni


Pozostałości dawnej rzymskiej świątyni

Dawna rzymska ulica 
(prawdopodobnie z fragmentami oryginalnej nawierzchni)




Elementy dawnej wielkiej publicznej łaźni



Elementy dawnej instalacji wodnej

Aquincum było najbardziej wysuniętym na północny-wschód rzymskim miastem. Powstało ono po zachodniej stronie Dunaju, na miejscu dawnej celtyckiej osady “Akink”, której nazwa prawdopodobnie oznaczała "bogactwo wód" (chodzi oczywiście o dużą ilość źródeł termalnych znajdujących się na tym terenie). Na początku była tutaj tylko rzymska baza wojskowa, z czasem wokół niej powstawały inne zabudowania. Pod koniec II wieku przekształciła się ona w duże miasto, z liczbą mieszkańców dochodzącą do około 30-40 tysięcy! Co ciekawe ulice w Aquincum miały twarde nawierzchnie, natomiast budynki były ogrzewane wodą z gorących źródeł. Miasto było połączone mostami, ze znajdującym się po drugiej stronie rzeki Contra - Aquincum (Transaquincum). W 410 roku miasto zostało oddane bez walki Hunom, którzy je zniszczyli. Następnie w VI wieku zajęli je Awarowie, a w 896 roku Madziarowie.

 

Muzeum Aquincum (węg. Aquincumi Múzeum) powstało w 1894 roku na terenie wykopalisk archeologicznych. Niestety podczas II wojny światowej, w wyniku bombardowania duża część eksponatów muzealnych została zniszczona. Po wojnie muzeum odbudowano.



Stary budynek muzeum

Podsumowując ekspozycja muzealna jak na tak niewielkie muzeum jest bardzo bogata, eksponaty ukazane są w ciekawy sposób. Ekspozycja terenowa  bardzo interesująca. W pobliżu ruin dawnych budynków znajdują się tabliczki z ryciną obiektu i jego opisem w języku węgierskim i angielskim. Ciekawym urządzeniem była “lornetka”, dzięki której można było zobaczyć jak wyglądało otoczenie wokół nas w czasach świetności Aquincum. Niestety większość wycieczek zorganizowanych pomija to muzeum, tak więc zwiedzicie je raczej tylko podczas samotnego wyjazdu. Naprawdę warto odwiedzić Aquincum! Gorąco polecamy!

Dla głodnych wiedzy:
Aquincum - wikipedia.org
Muzeum Aquincum - www.aquincum.hu

Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz