poniedziałek, 7 lutego 2011

Słowacja: Zamek Vígľaš

W odległości 15 km (drogą nr 50) od Zwolenia znajduje się  wieś Vígľaš, mieliśmy tam zobaczyć piękny zamek.

Zamek Vígľaš

Po dojechaniu na wzgórze okazało się, że obecnie trwają na nim prace budowlane i to na dużą skalę. Z tego powodu nie weszliśmy na teren warowni i nie mamy dla was zdjęć z wewnątrz:( Musicie zadowolić się fotką wykonaną z drogi, niestety widać na niej tylko niewielki fragment murów dość sporej budowli.


Zamek Vígľaš (Vígľašský zámok) powstał w XIV wieku i miał za zadanie strzec pobliskich miast górniczych. Na początku należał do króla, później do różnych rodzin szlacheckich. W XVI wieku dobudowano umocnienia, w obawie przed najazdem wojsk tureckich. W 1690 zamek przejęła rodzina Esterházy, przebudowując go w reprezentacyjną rezydencję. Zamek został spalony przez wojska niemieckie pod koniec II wojny światowej. Od tego czasu popadał w ruinę. Obecnie jest odbudowywany.
Ciekawe jak będzie wyglądał zamek po renowacji, bo zdjęcie z Wikipedii  sprzed remontu pokazuje piękną budowlę.

Zabytkowy pociąg


Na pocieszenie obejrzeliśmy zabytkowy pociąg stojący przy głównej drodze biegnącej w pobliżu zamku. Służył on do transportu drewna, jeździł pomiędzy miejscowościami Vígľaš i Kyslinky od 1907 roku na trasie o długości 23 km.Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz