niedziela, 19 grudnia 2010

Rezerwat Skały w Krynkach i zapora w Brodach

Rezerwat Skały w Krynkach

Do rezerwatu można dojechać skręcając z drogi nr 42 (Starachowice w kierunku skrzyżowania z drogą nr 9) w lewo przy zalewie (za Stykowem) Nie sposób przegapić tego zjazdu właśnie ze względu na ten duży akwen, ale o nim później. Gdy już znajdziemy się na tej drodze prowadzącej do Krynek, po lewej stronie będziemy widzieć zalew, po prawej stronie wypatrujmy małego stawiku. W okresie letnim nie powinno to być trudne bo jest on okupowany przez okoliczną ludność szukającą ochłody w upalne dni. Można za nim skręcić w prawo w kierunku lasu, możliwe, że będzie tam ustawionych sporo samochodów wspomnianej już ludności. Zostawiamy auto i dalej idziemy pieszo wzdłuż linii lasu obok stawu, aż dostrzeżemy tablicę informacyjną. Jeszcze tylko kilka kroków w głąb lasu i jesteśmy na miejscu. Rezerwat więc nie jest trudny do odnalezienia.


Rezerwat przyrody Skały w Krynkach o powierzchni 25,1 hektara jest położony na stoku Doliny Kamiennej i powstał w 1997 roku. Ochroną objęte są bloki piaskowca dolnotriasowego. Skały te występują w formie okapów, ambon, grzybów. Największa skała w kształcie grzyba ma 2,5 metra wysokości i kapelusz o średnicy około 5 metrów.


Skały te powstały z osadów rzecznych o czym świadczą ich uziarnienie i warstwowania przekątne. Następnie po ich wyniesieniu i odsłonięciu zostały fantazyjnie wyrzeźbione pod wpływem warunków atmosferycznych. Czego efekty możemy oglądać dzisiaj...Zapora w Brodach

Wyruszając z rezerwatu w kierunku Iłży (dokładniej to w kierunku drogi nr 9) wzdłuż zalewu docieramy do zapory. Zapora znajduje się przy drodze, nie ma tu problemu z parkowaniem.


Zapora w Brodach spiętrza wody rzeki Kamiennej. W latach 1823-1846 w Brodach powstała pierwsza zapora i zbiornik wodny, który dostarczał wodę do znajdujących się tutaj walcowni i pudlingarni. Znajdował się tu także wielki piec wybudowany w 1823 roku. Wspomniane wyżej obiekty wchodziły w skład Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Niestety w 1903 roku powódź zniszczyła zaporę. Do dzisiejszych czasów zachował się jedynie kamienny przepust z 1840 roku, wmurowany obecnie w groblę obecnej zapory. W latach 1960-1964 wybudowano nową zaporę, a powstały zbiornik nazwano Brody Iłżeckie (spotykana nazwa to także Jezioro Brodzkie). Aktualnie zbiornik pełni funkcje przeciwpowodziowe i rekreacyjne.Relację z dalszej części podróży znajdziecie tutaj.

Dla głodnych wiedzy:
Rezerwat Skały w Krynkach - www.turystyka.skar.pl
Rezerwat Skały w Krynkach - wikipedia.org
Zapora w Brodach - starachowicefoto.blox.pl
Zapora w Brodach - wikipedia.org

Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz