wtorek, 21 grudnia 2010

Iłża

Zespół pieców garncarskich w Iłży

Po obejrzeniu rezerwatu w Krynkach udaliśmy się do Iłży (doprowadziła nas droga nr 9). Aby dotrzeć do pierwszej z planowanych atrakcji ze wspomnianej drogi nr 9 (w mieście z ulicy Doktor Anki) należy skręcić w lewo na skrzyżowaniu z ulicą Wójtowską, po prawej stronie skrzyżowania powinniśmy widzieć biały kościół. To właśnie przy ulicy Wójtowskiej znajdują się piece garncarskie. Jadąc od strony miasta należy ich wypatrywać po lewej stronie wśród tutejszych domów. Ogrodzone są płotem z furtką, furtka jest otwarta, a przy piecach znajdziemy tablicę informacyjną. Samochód trzeba zaparkować częściowo na chodniku, gdyż nie ma tu parkingu.

Obudowa pieców

Zespół pieców garncarskich należał do słynnej rodziny iłżeckich garncarzy Pastuszkiewiczów. Budowla składa się z obudowy i znajdujących się wewnątrz dwóch pieców garncarskich. Obudowa o wysokości 5,65 m została zbudowana w pierwszej połowie XIX wieku prawdopodobnie przez Kacpra Pastuszkiewicza. Większy piec służył do wypalania naczyń, natomiast mniejszy do wypalania niewielkiej ceramiki dekoracyjnej. Ostatnim użytkownikiem pieców był Stanisław Pastuszkiewicz(1888-1962).

Zamek w Iłży

Następnie przejechaliśmy do centrum miasta, gdzie w pobliżu kościoła farnego WNMP zaparkowaliśmy samochód (parkingi w mieście są bezpłatne), skąd udaliśmy się na doskonale widoczne z każdego miejsca w mieście wzgórze zamkowe. Spacerem doszliśmy do zamku w około 25 minut.

Wieża zamkowa

Budowę murowanego zamku na miejscu dawnego drewnianego grodu rozpoczął biskup krakowski Jan Grot w pierwszej połowie XIV wieku. Pod koniec XIV wieku miasto wraz z zamkiem zostało otoczone murem obronnym z wieżami. W XVI wieku na zamku wybuchł wielki pożar, jednak wkrótce go odbudowano. Kolejne ciężkie czasy dla budowli to okres "potopu szwedzkiego", wycofujący się Szwedzi spalili zamek. Zamek ponownie został odbudowany przez kolejnych biskupów. Około roku 1789 zamek był w bardzo złym stanie i wykorzystywany tylko w celach gospodarczych. W 1791 roku kolejny pożar zniszczył budowlę. W XIX wieku zaborcy austriaccy umieścili w ruinach szpital wojskowy. Jan Tadeusz Lubomirski zakupił w 1837 roku ruiny z zamiarem odbudowy zamku. Jednak do tego nie doszło i w 1909 roku obiekt został przekazany Towarzystwu opieki nad Zabytkami Przeszłości w Warszawie. Już w 1911 rozpoczęto pierwsze prace zabezpieczające ruiny. Podczas II wojny światowej Niemcy wydzierżawili zamek Janowi Kuliukowi, który wypasał tam krowy. Co ciekawe podczas prowadzonych badań archeologicznych, oprócz przedmiotów pochodzących z czasów istnienia zamku, znaleziono także narzędzia krzemienne i kości zwierząt sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat. Do dnia dzisiejszego zachowały się: fragmenty ścian dawnych pomieszczeń i murów obronnych, wieża zamkowa, a także filary mostu prowadzącego do zamku.



Widok z wieży zamkowej na ruiny

Filary dawnego mostu i mury obronne

Widok z wieży zamkowej w stronę zalewu


Ruiny

Wieża zamkowa

Na wzgórzu obejrzeliśmy pozostałości zabudowań zamkowych. Niestety wejście na szczyt wieży było zamknięte, doszliśmy schodami tylko do połowy jej wysokości. Według tablicy informacyjnej z godzinami otwarcia, wieża podczas naszej wizyty powinna być czynna. Zarządcom obiektu należy się duży minus, za nie udostępnienie zwiedzającym jednej z największych atrakcji miasta:(

Kościół farny WNMP w Iłży

Następnie zeszliśmy ze wzgórza do centrum miasta obejrzeć kościół farny.

Widok ze wzgórza zamkowego na kościół farny

Kościół farny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny pierwotnie został wybudowany w 1326 roku. Nowy kościół na miejscu starego, powstał w 1603 roku z inicjatywy późniejszego biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego. Naszą ciekawość wzbudziła tablica nagrobna Tomasza Lesiewicza wmurowana w ścianę barokowej dzwonnicy z 1758 roku.

Dzwonnica

Tablica nagrobna

Następnie udaliśmy się do jednego z barów położonych w centrum miasta na posiłek. Niestety podczas jedzenia nie dawał nam spokoju pewien szerszeń przepadający za zapiekankami...

Szerszeń uwielbiający zapiekanki;)

Dla głodnych wiedzy:
Zamek w Iłży - zamki.res.pl
Iłża - wikipedia.org

Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz