czwartek, 23 grudnia 2010

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie

Krótkie wspomnienie z Krakowa - dość młode muzeum, bo założone w 1998 roku, gromadzi przedmioty związane z komunikacją miejską. Ekspozycje mieszczą się w budynkach najstarszej krakowskiej zajezdni tramwajowej przy ulicy św. Wawrzyńca 15.
Jednym z eksponatów związanych z transportem zbiorowym jest tramwaj konny.


Kolejną grupę tematyczną stanowią zabytkowe samochody i motocykle. Jednymi z ciekawszych w kolekcji są mikrosamochody: Smyk B30 - prototyp skonstruowany w 1957 roku, który nigdy nie wszedł do produkcji seryjnej czy też Mikrus MR 300 - pierwszy polski mikrosamochód łączący właściwości samochodu i motocykla. 

Smyk B30

Mikrus MR 300

Skoro jesteśmy już przy pojazdach mniejszego kalibru to w kolekcji odnaleźć możemy również słynne maluchy - jeszcze nie tak dawne marzenie Kowalskiego, w wersji klasycznej i cabrio. 


Mamy również Fiaty 125p, syreny, klasyczne Warszawy i pięknego Fiata 508 Junak III.

Fiat 508 Junak III

Oprócz samochodów możemy podziwiać spory zbiór motocykli. Między innymi CWS M111 sokół 1000 ( z wózkiem), Junak M07, skuter Osa.
Podczas wizyty (2008 rok) można było zobaczyć wystawę czasową "Rajd Tatrzański 70 lat tradycji" w skład  której wchodziły motocykle biorące udział w rajdzie, emblematy, dyplomy i puchary itp.


Muzeum jest bardzo ciekawym miejscem dla zorganizowanych grup szkolnych gdyż prowadzi lekcje muzealne związane z nauką i techniką. Poniżej moja zabawa z magnetyzmem.
Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli od godz. 10.00 do 16.00 ( w czasie letnim czyli od 1 czerwca do 30 września do godziny 18.00).
Cena biletu normalnego - 8,00 zł, cena biletu ulgowego - 5,50 zł.
Więcej informacji znajdziecie na stronie muzeum.
Wystawy o podobnej tematyce opisywaliśmy w postach o Starachowicach i muzeum w Chlewiskach.

Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz