niedziela, 26 grudnia 2010

Pińczów

Widok ze wzgórza św. Anny

Pińczów jest niewielkim miastem leżącym na Ponidziu. Od Kielc dzieli je około 40 km. Nasza ( a raczej moja) wizyta była zupełnie okazjonalna i bardzo krótka więc na pewno nie wystarczająca na poznanie tej pięknej krainy. Historia miasta sięga XII wieku, obecną nazwą posługuje się od XVI wieku. W mieście mamy do zobaczenia kilka atrakcji:

Pałac Wielopolskich

Pałac został wzniesiony w roku 1789, fasadę budynku zdobią płaskorzeźby przedstawiające sceny z mitologii oraz herb Franciszka Wielopolskiego. Pałac otacza również zabytkowy park. W południowej części parku mieści się pawilon ogrodowy, zwany basztą ogrodową. Kiedyś istniały cztery takie baszty, po jednej w każdym rogu ogrodu. Dziś tylko ta jedna pozostała w całości, zaś pozostałości drugiej zostały wmurowane w zachodnią ścianę pałacu.
Obecnie w pałacu mieści się Liceum im. ks. Hugona Kołłątaja. Wstęp na teren parku jest bezpłatny. Park i pałac mieszczą się przy ul. Piłsudskiego 12.

Pałac Wielopolskich

Fragment fasady z hebem Wielopolskich

Posąg bogini przed Pałacem

Baszta ogrodowa


Fragment fasady z baszty ogrodowej

Kaplica św. Anny

Kaplica mieści się na Wzgórzu Klasztornym (lub też Wzgórzu św. Anny). Kaplica autorstwa Santi Gucciego jest budowlą pamiątkową i kultową. Wystawiona została w 1600 roku staraniem Zygmunta Myszkowskiego.
Trudno powiedzieć cokolwiek o samej kaplicy, gdyż jest zamknięta, jej okrągłe okna zostały zamurowane, a jedyne okno (południowe) usytuowane jest dość wysoko. Więc jedynie z zewnątrz można podziwiać tę późnorenesansową kaplicę zbudowaną na rzucie kwadratu, przykrytą kopułą z latarnią. W pobliżu kaplicy stoją kamienne figury z postaciami świętych (św. Paweł, św. Tekla, św. Michał Archanioł) z XIX wieku. 
Ze wzgórza rozciąga się piękny widok na miasto i okolicę.

W Pińczowie znajdziemy też coś dla amatorów wędkowania i sportów wodnych - zalew. 


Na rynku mieści się skwer z ławkami i fontanną. Podczas chwilowego odpoczynku można zauważyć ptaki które szukają pożywienia w koszach.


Na wzgórzu przy wjeździe do Pińczowa powinny się znajdować pozostałości zamku, wybudowanego w XIV wieku. W XIX wieku został rozebrany. Wejście na górę jest strasznie zarośnięte i ciężko dostępne, szczególnie po deszczach. Więcej informacji o zamku.
W Pińczowie znajduje się jeszcze kilka obiektów: 
  • kamienica nazywana Drukarnią ariańską
  • Synagoga Stara przy ul. Klasztornej
  • Muzeum Regionalne przy ul. Piłdsudskiego 2
  • Zespół klasztorny oo. reformatorów na Mirowie (z obrazem Matki Boskiej Mirowskiej)
  • Dawny zespół klasztorny oo. paulinów
Przy okazji można spróbować odbyć podróż ciuchcią Ponidzie.

Więcej informacji: 


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz