sobota, 12 marca 2011

Słowacja: Jaskinia Ważecka i Liptowski Hradek

Po zwiedzeniu jaskiń w Dolinie Demianowskiej udaliśmy się autostradą D1 do Jaskini Ważeckiej. Przejechaliśmy dystans około 35 km do miejscowości Vażec. Dojazd był jak zwykle oznaczony.

Jaskinia Ważecka


Samochód zatrzymaliśmy na darmowym żwirowym parkingu, znajdującym się w pobliżu wejścia do jaskini. Bardzo miła odmiana po ostatnich opłatach parkingowych w Dolinie Demianowskiej.


 
Wejście do Jaskini Ważeckiej (Važecká jaskyňa) było znane okolicznej ludności od dawna. W 1922 roku odkryto pierwsze korytarze, a sześć lat później udostępniono je turystom. Od 1954 roku jaskinia jest oświetlona elektrycznie. W kolejnych dziesięcioleciach odkrywano kolejne fragmenty jaskini.
Trasa zwiedzania ma długość 235 metrów, natomiast czas zwiedzania wynosi 25 minut. Cała jaskinia mierzy 530 metrów. Bilet kosztował 4 EUR. Symbolem tej jaskini są cztery stalagmity. W sali wstępnej znajduje się makieta niedźwiedzia jaskiniowego, który żył dawniej w jaskini. Podczas zwiedzania można zobaczyć znalezione tutaj należące do niego kości.


Jaskinia bardzo mała, ale za to z bogatą szatą naciekową, godna polecenia!:)

Po wyjściu z jaskini podziwialiśmy takie oto widoki...

Po kilku minutach odpoczynku ruszyliśmy dalej autostradą D1 w kierunku Bańskiej Bystrzycy, po drodze zatrzymaliśmy się na chwilę by zobaczyć jeszcze jeden gród. Po przejechaniu około 23 km zjechaliśmy z autostrady do miejscowości Liptovský Hrádok (droga nr 537). Ruiny znajdują się przy drodze i łatwo je zauważyć.

Zamek w Liptowskim Hradku


Samochód zatrzymaliśmy w pobliżu zamku. Warownia znajduje się na terenie należącym do hotelu, dlatego obejrzeliśmy ją tylko z ulicy. Ruiny budowli są dość niewielkich rozmiarów.


Zamek w Liptowskim Hradku (GrandCastle Hrad a Kaštieľ Liptovský Hrádok) powstał prawopodobnie na początku XIV wieku. Miał on za zadanie strzec pobliskiego szlaku handlowego. Warownia składała się z budynku mieszkalnego i dwóch wież, otoczona była murem i fosą. Zamek był majątkiem królewskim do połowy XV wieku. Przez kolejne stulecia miał on wielu właścicieli. W 1603 roku wybudowano obok niego kasztel. Podczas powstania Franciszka II Rakoczego w 1709 roku zamek został uszkodzony. Naprawiona warownia przeszła na własność cesarza. Od połowy XVIII wieku mieściły się w niej urzędy. W 1803 roku na zamku wybuchł pożar, niestety po tym wydarzeniu odnowiono tylko kasztel. Podobno zamek aktualnie jest odbudowywany (choć nie zauważyliśmy).

Dla głodnych wiedzy:
Jaskinia Vażecka - www.ssj.sk
Zamek w Liptowskim Hradku - wikipedia.org
Zamek w Liptowskim Hradku -  www.slovakia.travel

Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz