sobota, 12 marca 2011

Słowacja: Jaskinie Demianowskie

Kolejny dzień naszych wakacji, ostatni w tym regionie rozpoczęliśmy wcześnie rano, czekało nas przejechanie około 80 km w stronę Liptovskiego Mikulasza, stamtąd do Doliny Demianowskiej prowadzi tylko jedna droga, więc dojazd nie sprawia żadnych trudności. Jaskinie są bardzo oblegane przez turystów, turystów z Polski również jest bardzo dużo, głównie chyba za sprawą zorganizowanych wycieczek. Dla nas jednak akurat była to wada, gdyż natknęliśmy się na wycieczkę, która chyba sobie nie zdawała sprawy jakie temperatury panują w jaskiniach. Towarzyszył nam płacz większości dzieci, które po prostu marzły, bo nie miały kurtek i ubrane były w koszulki na ramiączkach i krótkie spodenki, z małym wyjątkiem dziecka w szlafroku:)

Demianowska Jaskinia Wolności


Samochód zatrzymaliśmy na płatnym bardzo drogim parkingu (5 EUR), następnie udaliśmy się wijącym się chodnikiem na wzniesienie. Wejście na górę nie było męczące i trwało około 15 minut. Wzdłuż ścieżki były ustawione tablice z ciekawostkami dotyczącymi jaskiń. Liczyliśmy na zwiedzanie dłuższej trasy, niestety dane zamieszczone na stronie www.slovakia.travel były nieaktualne (musielibyśmy długo czekać, a grafik mieliśmy napięty) więc zadowoliliśmy się krótszą trasą turystyczną.


Demianowska Jaskinia Wolności (Demänovská jaskyňa slobody) została odkryta w 1921 roku. Część jaskini z oświetleniem elektrycznym udostępniono zwiedzającym w 1924 roku. Przez kolejne dziesięciolecia odkrywano kolejne jej korytarze i komory, a także łączono ją z innymi sąsiednimi jaskiniami, w efekcie czego trasa zwiedzania uległa wydłużeniu.
Dostępne trasy zwiedzania mają długość: krótsza - 1150 metrów i dłuższa - 2150 metrów, natomiast czasy ich zwiedzania wynoszą odpowiednio 60 i 100 min. Cała jaskinia mierzy 8126 metrów, przy różnicy wysokości równej 120 metrów. Bilet na krótszą trasę kosztował 7 EUR. Symbolem jaskini są dwa stalagmity przypominające rokokowe lalki. Jaskinia duża i bardzo ładna z bogatą szatą naciekową, godna polecenia!:)

Demianowska Jaskinia Lodowa


Podobnie jak w poprzedniej opisanej przez nas jaskini, także tutaj parking był płatny i znów bardzo drogi (5 EUR). Wejście krętą ścieżką na górę wymagało troszkę więcej wysiłku i zajęło nam około 25 minut. Na trasie były umieszczone tablice edukacyjne. Czekając na zwiedzanie w języku polskim zjedliśmy drugie śniadanie i obejrzeliśmy panoramę okolicy.


Pierwsza wzmianka dotycząca Demianowskiej Jaskini Lodowej (Demänovská ľadová jaskyňa) pochodzi z XVII wieku. Z czasem jaskinia zdobyła coraz większą popularność, odwiedzały ją słynne osobistości, które pozostawiły widoczne do dziś podpisy na ścianach. W XIX wieku jaskinię zaczęto przystosowywać do zwiedzania. Po odkryciu pobliskiej Demianowskiej Jaskini Wolności, zainteresowanie Demianowską Jaskinią Lodową zmalało. W 1950 roku zainstalowano w jaskini oświetlenie elektryczne i udostępniono ją zwiedzającym. Niestety w wyniku niewłaściwie wykonanych prac przystosowujących jaskinię do zwiedzania naruszono jej mikroklimat. W 1953 roku jaskinię zamknięto dla turystów i przystąpiono do prac mających na celu odtworzenie skupisk lodu i nacieków lodowych. Po zakończeniu robót jaskinię ponownie udostępniono.
Trasa zwiedzania ma długość 650 metrów, natomiast czas zwiedzania wynosi 45 minut. Cała jaskinia mierzy 1975 metrów, przy różnicy wysokości równej 57 metrów. Bilet kosztował 7 EUR. Symbolem jaskini są stalaktyty lodowe wraz ze stalagmitem lodowym. W jaskini można obejrzeć znalezione w niej kości niedźwiedzia jaskiniowego, dawniej sądzono, że należały one do smoków, stąd druga jej nazwa “Jaskinia Smocza”. Jaskinia posiada nagłośnienie, podczas zwiedzania słucha się polskiego lektora, a w niektórych salach również utworów muzycznych. W jednej sali z mnóstwem stalagmitów przypominających krasnale, grany jest utwór “Conquest of Paradise” zespołu Vangelis... naprawdę wrażenie niesamowite! Po późniejszym zwiedzeniu Dobszyńskiej Jaskini Lodowej, doszliśmy do wniosku, że tak naprawdę lodu tutaj jest niewiele:/ Demianowska Jaskinia Lodowa co prawda nie ma, aż tak bogatej szaty naciekowej jak Demianowska Jaskinia Wolności, ale i tak jest godna polecenia!

Dla głodnych wiedzy:
Demianowska Jaskinia Wolności - www.ssj.sk
Demianowska Jaskinia Lodowa - www.ssj.sk

Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz