sobota, 19 marca 2011

Węgry: Wyszegrad

Niecałe 25 km od Esztergom znajduje się historyczne miasto Wyszegrad. Dojechaliśmy do niego drogą numer 11. Nad miastem będącym niegdyś stolicą Węgier na wzgórzu znajduje się cytadela. Prowadzi do niej kręta i dość wąska droga. Na końcu znajduje się parking i kramy z pamiątkami.

Cytadela w Wyszegradzie

 

Parking jest płatny 300 HUF za godzinę. Cytadela jest dość popularną atrakcją w tej części Węgier, dlatego w kolejce do kasy musieliśmy chwilę poczekać. Bilet kosztował 1700 HUF (bilet obejmujący wszystkie wystawy, łącznie z salami figur woskowych). Wejście na zamek zajęło nam kilka minut i nie było męczące.


Zwiedzanie zaczęliśmy od górnej części warowni, gdzie obejrzeliśmy zbrojownię, ruiny dawnych zabudowań zamkowych, a także panoramę Dunaju...


Brama prowadząca do górnej części cytadeli

Dziedziniec zamkowy


Zbrojownia

Dawne instrumenty muzyczne


Taras widokowy

Zakola Dunaju

Następnie przeszliśmy do dolnej części cytadeli, gdzie zobaczyliśmy ekspozycje ukazujące życie ludzi w średniowieczu...
Cytadela w Wyszegradzie (Visegrádi Fellegvár) została wybudowana na wzgórzu w pobliżu Dunaju w XIII wieku w obawie przed najazdami mongołów. Dawniej w miejscu dzisiejszej warowni, znajdowała się rzymska forteca, a później gród słowiański, który w IX wieku zajęli Węgrzy. Cytadela zwana także zamkiem górnym była rezydencją królewską. W XV wieku twierdzę przebudowano i umocniono. Mimo to w 1544 roku została ona zajęta przez turków. Warownię w 1595 roku odzyskano, jednak nie na długo, gdyż już w 1605 roku ponownie trafiła w ręce Turków. Najeźdźcy opuścili zamek dopiero w 1685 roku. Twierdza z powodu dużych zniszczeń nie była już nigdy więcej wykorzystywana.


W pobliżu znajduje się także zamek dolny (z wieżą Salomona), który miał za zadanie bronić dostępu do Dunaju. Niedaleko znajduje się również pałac królewski z XIV wieku. Niestety z powodu pogarszającej się pogody i zmęczenia tym razem darowaliśmy sobie te dwie atrakcje. Odwiedzimy je w przyszłości, podczas zwiedzania węgierskich zamków:)
Jako ciekawostkę możemy dodać, że Grupa Wyszehradzka wzięła swoją nazwę właśnie od miejscowości Wyszegrad. To właśnie tutaj 15 lutego 1991 doszło do spotkania prezydentów Polski i Czechosłowacji oraz premiera Węgier, na którym ustalono zasady przyszłej współpracy pomiędzy tymi państwami. Miejsce spotkania wybrano nie przypadkowo, gdyż przypuszczalnie w tutejszym pałacu królewskim w 1335 i 1338 roku, w tym samym celu odbyły się zjazdy Królów Polski, Czech i Węgier.


Schodząc z zamku obejrzeliśmy repliki dawnych maszyn oblężniczych.
Podsumowując, zamek jest dość duży i malowniczo położony. Trochę szkoda, że nie wszystkie jego części są udostępnione zwiedzającym. Minusem są również tłumy turystów i ceny biletów, stanowczo za wysokie w porównaniu do walorów obiektu. Pomimo, że obiekt zwiedza się samemu, to brakowało nam takiej swobody poruszania się po ruinach jaką dawał na przykład na zamek Lietava. Całość powoli obeszliśmy w ciągu 40 minut.

Widok na Dunaj z drogi prowadzącej do cytadeli

Dla głodnych wiedzy:
Wyszegrad (w jęz. angielskim) - wikipedia.org

Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz