wtorek, 1 marca 2011

Słowacja: Skansen górniczy w Bańskiej Szczawnicy

Kolejny dzień na Słowacji przeznaczyliśmy na wizytę tylko w jednym mieście, ale za to mieście o bogatych tradycjach górniczych, pełnym miejsc godnych odwiedzenia. To miasto położone w odległości około 45 km od Bańskiej Bystrzycy to Bańska Szczawnica (Banská Štiavnica).

Muzeum Górnicze w Naturze


Zwiedzanie Bańskiej Szczawnicy  zaczęliśmy od obejrzenia Muzeum Górniczego w Naturze (Banské múzeum v prírode). Znajduje się ono około 1,5 km na południe od Bańskiej Szczawnicy. Pomimo, że parking przed muzeum był objęty strefą płatnego parkowania i normalnie powinno się wykupić i skreślić karty parkingowe na z góry określony przedział czasu, to sprzedawca biletów parkingowych powiedział nam, że zakupimy je dopiero po wyjściu ze skansenu. Tak więc, nie musieliśmy się martwić tym, że nie zdążymy wyjść przed końcem opłaconego czasu parkowania. Bilety do skansenu, kosztowały 5 EUR.
Najpierw zostaliśmy zaprowadzeni do dawnej kaplicy, gdzie obejrzeliśmy film (oczywiście w języku słowackim) o historii tutejszego górnictwa.
Następnie w budynku z wieżą szybową założyliśmy peleryny, kaski i dostaliśmy latarki. Wszyscy wyglądali dość zabawnie:)Tak przygotowani weszliśmy do XVII-wiecznej sztolni Bartołomiej. Trasa turystyczna ma 1300 metrów długości, zwiedzaliśmy ją około 1,5 godziny. Jej najgłębiej położony fragment znajduje się 45 metrów pod powierzchnią ziemi. Obejrzeliśmy tam ekspozycję ukazującą dawne i współczesne sposoby eksploatacji złóż. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie w tutejszych kopalniach w 1627 roku, po raz pierwszy na świecie do wydobycia kruszcu wykorzystano proch strzelniczy. Oczywiście kaski się przydały, gdyż chyba każdy ze zwiedzających choć raz stuknął w coś zwisającego ze stropu:) W wielu miejscach kopalni cieknie woda, tak więc peleryny były również niezbędne. W kopalni można spotkać nietoperze, w związku z młodą przewodniczką nieprzepadającą za tymi zwierzątkami mamy  dość zabawne wspomnienia.


Następnie obejrzeliśmy (już bez przewodnika) naziemną część ekspozycji. W jej skład wchodziły dawne zabudowania i maszyny górnicze, zabytkowe wozy strażackie, a także kolekcja skał z terenu Słowacji. Obejrzenie całego muzeum zajęło nam około 2,5 godziny.Zabytkowe budynki
Zabytkowe urządzenia


Mechanizm wciągający wagoniki z urobkiem

Zabytkowe wozy strażackie

Ekspozycja geologiczna

ŻarnaMaszyny górnicze


Podsumowując, muzeum bardzo ciekawe, jedynym minusem jest płatny parking. Uważamy, że właśnie skansen jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Bańskiej Szczawnicy. Gorąco polecamy!

Na slovakia.travel znaleźliśmy informację o możliwości zakupu biletów łączonych do kilku miejsc wartych odwiedzenia w Bańskiej Szczawnicy, jednak na miejscu nikt o nich nie słyszał.


Dla głodnych wiedzy:
Strona Słowackiego Muzeum Górniczego w Bańskiej Szczawnicy (w jęz. słowackim) - www.muzeumbs.sk

Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz