wtorek, 29 marca 2011

Słowacja: Zamek Filakovo

W odległości około 17 km od miejscowości Somoska znajduje się miasto Fiľakovo. Można do niego dojechać drogą numer 71.
Samochód zatrzymaliśmy na parkingu przy markecie znajdującym się w pobliżu wzgórza zamkowego. Następnie pieszo ruszyliśmy w stronę zamku. Nie dało się nie zauważyć, że miasteczko w dużej części zamieszkane jest przez mniejszość romską.

Zamek Fiľakovo


Z uwagi na remont w baszcie sprzedano nam tańsze, studenckie bilety (1 EUR) dodatkowo zakupiliśmy bilety na wystawę specjalną w cenie 0,50 EUR. Jak się później okazało jedyną niedogodnością podczas zwiedzania był brak dodatkowego oświetlenia przy niektórych gablotach.


Zwiedzanie zaczęliśmy od obejrzenia dwóch ekspozycji znajdujących się w baszcie Bebekowej. Pierwsza z nich przedstawia przedmioty znalezione podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na zamku, natomiast druga - wystawa specjalna - afrykańskie maski:) Swoją drogą planując podróż nie spodziewaliśmy się, że na którymś ze słowackich zamków będziemy oglądać przedmioty z Afryki. Jak się okazało ekspozycja, mimo że mała, była bardzo ciekawa.
Następnie obejrzeliśmy ruiny zamku...

Zamek Fiľakovo (Hrad Fiľakovo) został wzniesiony prawdopodobnie w XII wieku na skale będącej pozostałością po kraterze dawnego wulkanu. Pierwotnie zamek był własnością królewską, później miał on wielu różnych właścicieli. W połowie XVI wieku twierdzę rozbudowano i umocniono, mimo to w 1554 roku została zdobyta przez turków. Odzyskano ją dopiero w 1593 roku. W 1682 roku zamek został zdobyty i zniszczony przez powstańców antyhabsurskich Emeryka Thököly’ego. Od tego czasu popadał w ruinę. W latach siedemdziesiątych XX wieku przeprowadzono tutaj prace konserwatorskie.Podsumowując zamek jest duży i bardzo ładny, niestety otoczenie zamku nie zachwyca. W niedalekiej odległości od warowni znajdują się bloki mieszkalne, garaże, więc na piękne widoki nie ma co liczyć:( Na zamku ustawione są tablice informujące o geologicznej przeszłości tego terenu (między innymi w języku słowackim i angielskim). Obejrzenie całej warowni zajęło nam około 50 minut. Ogólnie zamek warty odwiedzenia! Polecamy!

Dla głodnych wiedzy:
Zamek Fiľakovo -  www.slovakia.travel

Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz