niedziela, 27 marca 2011

Słowacja: Zamek Somoska

Z Budapesztu wyjechaliśmy wcześnie rano, droga powrotna na Słowację i do pierwszej atrakcji miała długość około 125 km. Nie wykupywaliśmy winiety na węgierskie autostrady więc poruszaliśmy się drogami bezpłatnymi biegnącymi w okolicy autostrady M3, a potem drogą nr 21 w kierunku granicy słowacko-węgierskiej. 
Zamek Šomoška


Samochód pozostawiliśmy na parkingu w węgierskiej miejscowości Somoskő. Następnie pieszo udaliśmy się w kierunku zamku, który znajduje się po stronie słowackiej. Po kilkunastu minutach byliśmy na miejscu, wejście na wzgórze zamkowe nie było męczące. Za bilet można zapłacić w euro lub forintach, nie pamiętamy niestety dokładnej ceny a na biletach jej nie ma, ale była to bardzo drobna opłato około 1 EUR. Strona slovakia.travel błędnie informuje, że wstęp jest darmowy.Bazaltowy mur zamkowyPośrodku zamku wyrastają bazaltowe słupy

Na pobliskim wzgórzu widać ruiny 
XIII-wiecznego zamku Salgó (węg. Salgó vára).

Zamek Šomoška (Hrad Šomoška) został wzniesiony na bazaltowej skale w XIII wieku. Jest on dość nietypowy, gdyż do jego budowy użyto bazaltowych słupów! Przez wieki, zamek miał wielu właścicieli, był nim między innymi Mateusz Czak  (Matúš Čák Trenčiansky). W XVI wieku warownię rozbudowano. Od 1554 roku po zajęciu przez turków pobliskiego zamku Fiľakovo, był on głównym punktem oporu przeciwko najeźdźcy w tym regionie. Niestety ostatecznie i on został zajęty w 1573 roku. Odzyskano go dopiero w 1596 roku. Po klęsce powstania antyhabsburskiego pod dowództwem Franciszka II Rakoczego w 1703 roku, zamek został zniszczony przez wojska cesarskie. Od tamtego czasu popadał w ruinę. Warownię częściowo zrekonstruowano w latach siedemdziesiątych XX wieku.


Następnie poszliśmy leśnym szlakiem prowadzącym w dół zbocza, po około 10 minutach dotarliśmy wpierw do kamiennego wodospadu, a później do kamiennego morza.

Kamienny wodospad

Kamienny wodospad powstał 4 miliony lat temu, z bazaltowej lawy, która zastygła w kraterze formującego się wulkanu pod powierzchnią Ziemi. Tak wygięte bazaltowe słupy są unikatem na skalę europejską.


Kamienne morze

Podsumowując zamek jest dość nietypowy i w dodatku bardzo ładny. Można z niego zobaczyć piękną panoramę okolicy. Warownia jest średniej wielkości, obejrzenie jej zajęło nam około 20 minut. Dodatkową atrakcją jest kamienne morze i wodospad. Gorąco polecamy!

Dla głodnych wiedzy:
Zamek Šomoška - wikipedia.org

Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz