poniedziałek, 9 listopada 2009

Łyk historii lotnictwa


Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie znajduje się około 5km od centrum miasta. Należy jechać ulicą Lubicz, przez Rondo Mogilskie, następnie ulicą Mogilską i Aleją Jana Pawła II. Z alei należy zjechać w Mariana Markowskiego i już jesteśmy na miejscu.
Muzeum powstało w 1964 na terenie byłego lotniska Rakowice-Czyżyny. Warto dodać, że było to jedno z najstarszych (założone w 1912 roku) stałych lotnisk w Europie. Do dziś stoją tam i są wykorzystywane przez muzeum: hangar lotniczy i zaplecze garażowo-magazynowe z lat 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku.

Niestety podczas naszej wizyty w muzeum niedogodnością były trwające na jego terenie prace budowlane. Na szczęście rekompensatą były tańsze bilety:) Całość muzeum można dokładnie obejrzeć w ciągu kilku godzin.
Zwiedzanie zaczęliśmy od małego hangaru znajdującego się po lewej stronie od wejścia, można tam zobaczyć samoloty z lat 1909-1920.


Następnie udaliśmy się do sąsiedniego hangaru w którym znajdowała się ekspozycja "Nato vs. Układ". Obejrzeliśmy wystawę pozwalającą poczuć klimat zimnej wojny.


Następnie udaliśmy się na obchód wystawy plenerowej. A tam można zobaczyć między innymi:


Niestety podczas zwiedzania pominęliśmy "Duży hangar", silnikownię i wystawę statków powietrznych z okresu pionierskiego lotnictwa. Przyczyną był ograniczony czas który mieliśmy na zwiedzanie muzeum, a także brak jakiejkolwiek informacji (widocznej z daleka) co znajduje się w tych zabudowaniach. Ale myślę, że to muzeum odwiedzimy jeszcze w przyszłości, już po remoncie i nadrobimy zaległości:) Podsumowując muzeum jest bardzo ciekawe, polecamy każdemu, kto jest chociażby przejazdem w Krakowie i ma kilka godzin wolnego czasu:)

Więcej informacji: www.muzeumlotnictwa.pl

Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz