wtorek, 16 marca 2010

W czasach naszych pradziadków....


Pewnego wakacyjnego dnia wraz z naszymi przyjaciółmi wybraliśmy się do Muzeum Wsi Kieleckiej w pobliskiej Tokarni. Znajduje się ono w odległości 20km od centrum Kielc. Ze stolicy województwa świętokrzyskiego wyjeżdżamy ulicą Krakowską(droga nr 762). Następnie wjeżdżamy na drogę nr 7(E77), która doprowadzi nas do celu. W skansenie nie ma narzuconej kolejności, ani kierunku zwiedzania. Przy części zabudowań stoją osoby które opowiadają o historii danego zabytku.
Skansen ma 65ha i obejmuje 30 obiektów, na dokładne obejrzenie wszystkich potrzeba około 2 godzin. Wśród zabytków znajdują się między innymi dom organisty z Bielin - jego wnętrze jest przerobione na XIX wieczną aptekę. Można także wejść do "studni z gór" - dawniej napędzanej końmi. Bardzo ładnie prezentuje się wiatrak z Grzmucina, jest widoczny z drogi numer 7 jadąc od strony Krakowa. W spichlerzu ze Złotej podczas naszego pobytu znajdowała się ekspozycja ukazująca narzędzia rolnicze z dawnych czasów. Natomiast w dworze z Suchedniowa pomieszczenia są wyposażone w meble ukazujące dawne życie bogatszej części społeczeństwa. Niedaleko wejścia do muzeum znajduje się drewniany kościół z Rogowa z 1763 roku.


Natomiast w zagrodzie ze Ślęzan znajdują się konie. Poza tym w skansenie znajduje się jeszcze wiele innych zabudowań wiejskich z wyposażeniem. Wybierają się tam w upalne dni warto zabrać sporo wody ze sobą! Niestety będąc tam nie wiedzieliśmy, że w przyszłości będziemy tworzyć tego bloga, stąd mała liczba fotek:/Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz