środa, 29 lipca 2009

Kuźnice Koneckie w Maleńcu

Maleniec to niewielka wieś położona w naszym województwie, w powiecie koneckim, w gminie Ruda Maleniecka. Przez wieś przepływa rzeka Czarna
W Maleńcu znajduje się zabytkowy zespół walcowni i gwoździarni, wybudowany pod koniec XVIII w i działający nieprzerwanie do 1961 r.
Zakład Hutniczy można zwiedzać przez cały rok,od poniedziałku do niedzieli w godz. 7.00-18.00. Bilety wstępu kosztują 5 zł (normalny) i 3 zł (ulgowy).
Najodpowiedniejszym momentem na wizytę w Maleńcu są Kuźnice Koneckie. Jest to impreza cykliczna odbywająca się w lipcu, trwająca dwa dni (sobota i niedziela) i właśnie w sobotę główne obchody mają miejsce w Maleńcu. Wstęp do muzeum jest w tym dniu bezpłatny.
W tym roku tłem historycznym 10 jubileuszowych Kuźnic Koneckich były czasy potopu szwedzkiego oraz powrót króla Jana Kazimierza do kraju. Można było zobaczyć pokazy przygotowane przez grupy inscenizacyjne z rożnych zakątków Polski (w tym z Kielc) i Europy.

Jak dotrzeć do Maleńca?
Z Kielc kierujemy się drogą nr 74 w stronę Piotrkowa Trybunalskiego, przy skrzyżowaniu z drogą 42 skręcamy w lewo. Po minięciu miejscowości Wyszyna Rudzka skręcamy w prawo i jadąc prosto dojedziemy do Maleńca. W czasie Kuźnic Koneckich zorganizowane są dodatkowe parkingi.

Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz