niedziela, 12 lipca 2009

Tajemnicze podziemia

Mając jeden dzień wolnego warto wybrać się do Sandomierza położonego 95km od Kielc.


Co warto w nim zwiedzić?
My zdecydowaliśmy się zbadać jego podziemia. Dawniej Sandomierz leżał na ważnych szlakach handlowych, poza tym posiadał przywilej składu. Tak więc sandomierscy kupcy w XIII-XVI w. rozbudowywali swoje podziemne magazyny. Drążenie głębokich piwnic ułatwia podłoże lessowe. Wyjście z podziemi znajduje się w miejscowym ratuszu. Warto zwiedzić muzeum znajdujące się w nim... można zobaczyć między innymi replikę królewskiej korony. Ratusz wzniesiono w 1349r. na jego południowej stronie znajduje się zegar słoneczny.


Warto przejść się także Wąwozem Królowej Jadwigi. W Sandomierzu znajduje się też zamek...jak ktoś się interesuje sztuką a w szczególności malarstwem na pewno powinien zajrzeć...my sobie darowaliśmy:)


Wracając z Sandomierza w kierunku Kielc ... wyprawa dopiero się rozpoczyna.
My udaliśmy się (drogami nr 77, 9, 758) do zamku Krzyżtopór w miejscowości Ujazd.


Ogromny i piękny zamek wzniesiony został w XVII w. przez Krzysztofa Ossolińskiego. Topór widoczny na bramie wjazdowej był symbolem rodu Ossolińskich, natomiast krzyż oznaczał, że właściciel był katolikiem. W zamku można się poruszać po kilku kondygnacjach. Za niewielką cenę można zobaczyć naprawdę duży zamek!



Poszukując zamku w Tudorowie

Z Ujazdu jedziemy (drogami: 758,757) do Opatowa, a stamtąd w stronę Sandomierza(drogą nr 9). Za miejscowością Oficjałów skręcamy w lewo, będą tam domy otoczone polami. Niestety nie mieliśmy GPSu (a poza tym i tak nie mieliśmy współrzędnych zamku), więc odnalezienie pozostałości zamku trochę nam zajęło - ale dzięki temu poznaliśmy lokalnych autochtonów...którzy pokierowali nas we właściwym kierunku:) Ale ogólnie jadąc przez tą miejscowość, aby dotrzeć do zamku należy skręcać w lewo. W pewnym momencie ukaże nam się po lewej stronie drogi wieża. Dojeżdża się do niej drogami polnymi...jak ktoś ma nisko zawieszone podwozie musi uważać i jechać powoli. Nie da się podjechać pod samą wieżę, trzeba zostawić samochód i iść kilka minut przez pole. Zamek w Tudorowie został zbudowany przez rycerza Pełkę z herbu Janina prawdopodobnie w połowie XIVw. Z zamku dziś została tylko sama wieża, otoczona rzeczką Opatówką i suchą fosą. Obejrzenie obiektu zajmuje kilka minut. Nas dodatkowo przegoniła burza z deszczem:) Zastanawiające jest to że do wielu takich obiektów nie ma żadnych drogowskazów:( Jakby naszym władzom lokalnym w ogóle nie zależało na popularyzacji zwiedzania województwa. Na stronach poświęconych turystyce też jest cicho o takich zagubionych perełkach:'(


I znowu w podziemia!

Wracamy do Opatowa, gdzie również znajdują się podziemia. System podziemi powstał w Opatowie prawdopodobnie w XIIIw. Podziemia spełniały taką samą funkcję jak te w Sandomierzu i tak samo jak one zostały wydrążone w skałach lessowych. Mieliśmy spore szczęście, że podczas naszego zwiedzania w grupie byli wysoko postawieni goście z Warszawy, dzieki nim Pani oprowadzająca nas bardzo się starała by ciekawie opowiadać. Oby tak wysoki poziom obsługi był zawsze, nie tylko gdy przyjadą VIPy;]
Sprawdź na mapie

2 komentarze :

  1. ani jednego zdjęcia tajemniczych podziemi :(

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiele z opisanych przez nas miejsc zwiedzaliśmy przed powstaniem bloga (nawet nie sądziliśmy, że powstanie) stąd też niektóre opisy są ubogie w zdjęcia.

    OdpowiedzUsuń