sobota, 11 lipca 2009

Kamieniołom Wiśniówka i Kamieniołom Zachełmie

Kamieniołom Wiśniówka

Aby dotrzeć do kamieniołomu należy wyjechać z Kielc drogą nr 73 na Warszawę. W miejscowości Wiśniówka, znajdującej się kilka minut drogi od granic Kielc znajduje się zalany kamieniołom kwarcytu. Szmaragdową barwę woda zawdzięcza pirytowi który występuje w kwarcytach. Kamieniołom należy do kopalni kwarcytu.Wracając na drogę nr 73 i jadąc w kierunku Warszawy po prawej stronie drogi, przed skrętem w drogę nr 750 znajduje się rezerwat Barcza. Aktualnie trwa tam przebudowa drogi i przez nią nie udało nam się podczas tej wyprawy obejrzeć rezerwatu:( Ale co się odwlecze to nie uciecze;]

Kamieniołom Zachełmie

Jadąc wspomnianą drogą 73 skręcamy w lewo w stronę miejscowości Lekomin. Jedziemy drogą nr 750 w stronę miejscowości Chrusty, jednak do niej nie wjeżdżamy tylko wcześniej skręcamy w prawo i przejeżdżamy przez tory kolejowe. Następnie za kościołem skręcamy w prawo i jedziemy prosto do Kamieniołomu Zachełmie. Wydobywano w nim dewońskie dolomity.
Aktualizacja: styczeń 2010 r.
Światem nauki wstrząsnęło niedawno doniesienie iż w Kamieniołomie Zachełmie odkryto skamieniałości i odciski stóp tetrapodów (czworonożnych kręgowców). Wstrząsające gdyż okazało się, że znaleziska są starsze od najstarszych znanym naukowcom tego typu skamieniałościom o ok. 18 mln lat.
Odkrycia dokonali naukowcy z Polskiego Instytutu Geologicznego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. O odkryciu napisano w styczniowym numerze magazynu "Nature".
Znalezisko pochodzi z okresu dewońskiego, sprzed 395 mln lat.
Jak można sądzić po wielkości śladów (niektóre mają nawet 26 cm szerokości) zostawiły je zwierzęta o wielkości ok 2,5 metra, są również ślady mniejszych (około pół metrowych) osobników.
Pierwsze okazy odcisku łapy tetrapoda zostały znalezione w 2002 roku. Naukowcy jeszcze wtedy nie przypuszczalni, że ich świętokrzyskie znalezisko wywoła taką rewolucję w świecie nauki i będzie powodem do zmian w podręcznikach.

Został nawet ogłoszony konkurs na imię dla "naszego" tetrapoda
Więcej informacji: strona MNiSW
Link do filmu na stronie Nature: Walking with tetrapods (w języku angielskim).
Tetrapod w National Geographic
W związku z odkryciem tropów i powstaniem Świętokrzyskiego Szlaku Acheo-Geologicznego w kamieniołomie dodano kilka tablic i ławek. Poniżej zdjęcia zrobione w roku 2012.
Sprawdź na mapie

2 komentarze :

  1. Zachełmie- najpiękniejszy kamieniołom w regionie świętokrzyskim :)właśnie piszę o nim pracę licencjacką ;)
    ciekawe ujęcie tematu, gratuluję i pozdrawiam :)
    PS. zdjęcia też świetne, choć najładniejsze wychodzą wczesną wiosną

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy temat pracy licencjackiej:) Szkoda, że geoturystyka nie jest zbyt popularna u nas w kraju:/ Ale może, takie odkrycia jak to z Zachełmia spopularyzują tę formę spędzania wolnego czasu:) Dziękujemy za pochlebne opinie i również pozdrawiamy:)

    OdpowiedzUsuń