niedziela, 12 lipca 2009

Tropami dinozaurów...

Dinozaury od zarania dziejów pobudzały ludzką wyobraźnię...na całym świecie znajdowano kości nie pasujące do żadnych współcześnie żyjących stworzeń. Prawdopodobnie kości dinozaurów dały początek chińskim mitom o smokach. Najbardziej głośno jest o znaleziskach z USA, bądź z pustyni Gobi. Także w Polsce, a konkretnie na terenie dzisiejszego województwa świętokrzyskiego znaleziono ślady ich życia. Ślady w przenośni i dosłownie:) Odkrywcą Świętokrzyskich tropów dinozaurów jest Gerard Gierliński.
Największym i najpiękniejszym stanowiskiem z tropami dinozaurów są "Gagaty Sołtykowskie". Rezerwat znajduje się na teranie dawnej kopalni glin ceramicznych. Możemy tam zobaczyć ślady czterech zauropodów(co ciekawe jest to najstarszy znany zapis życia stadnego zaurpodów!), a także drapieżnego dylofozaura!:) Naprawdę warto odwiedzić.


No właśnie a jak tam dojechać?
Z Kielc drogą nr 74, następnie nr 750 i w Odrowążu skręcamy w prawo. I podczas naszej wyprawy tutaj zaczęły się schody, gdyż zjazd w lewo w żaden sposób nie jest oznaczony...błądząc wzdłuż drogi 42 odkryliśmy za to ruiny cegielni z 1916 roku(gdybyśmy mieli GPSa i jechali wg niego zapewne byśmy tu nigdy nie trafili). Ruiny naprawdę są imponujące i duże. Nie ryzykowaliśmy wejścia do środka, gdyż cegły znajdujące się na wyższych kondygnacjach sprawiały wrażenie, że zaraz spadną...a wiał wiatr i pogoda zaczęła się psuć. Niestety dość mało jest informacji o tej cegielni w internecie, a dojazd do niej nie jest w ogóle oznakowany:( Z pomocą miejscowych znaleźliśmy właściwy zjazd prowadzący do rezerwatu. Ścieżka przez las prowadząca do "Gagatów" jest owszem ładnie opisana - są tablice informacyjne...ale napotykamy je dopiero w lesie;] a jak trafić od drogi do tych tablic i do stanowiska to już nie raczyli oznaczyć;] No ale do rzeczy...dopiero po przyjeździe do domu po jakimś czasie znaleźliśmy informacje jak dojechać do "Gagatów Sołtykowskich", doskonały opis znajduje się tu. I drugie pytanie...jak trafić do cegielni? Nie pamiętam zbyt dokładnie...ale jadąc drogą nr 42 od skrzyżowania w Odrowążu mijając po lewej zjazd do "Gagatów Sołtykowskich" jedziemy dalej, pojawiają się zabudowania i skręcamy którąś z uliczek w lewo (możliwe, że będzie widoczny komin cegielni). Pomocną informacją jak dojechać do tej cegielni będzie to, że za tą cegielnią znajduje się jakiś zakład...więc szukając zjazdu z drogi nr 42 można szukać drogowskazu do jakiegoś zakładu. Niestety byliśmy tam dość dawno i nie pamiętam dokładnie dojazdu.Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz