piątek, 1 kwietnia 2011

Słowacja: Domica

Po zwiedzeniu Jaskini Aragonitowej udaliśmy się drogą nr 526, a następnie 587, potem cały czas prosto mniejszą drogą . Jaskinia jest położona przy drodze i ma bardzo charakterystyczny budynek, więc nie ma problemu z trafieniem. 

Jaskinia Domica


Jaskinia Domica jest położona przy drodze, naprzeciwko niej znajduje się jakiś park rozrywki, a przy nim darmowy parking. Możliwe, że w sezonie jest on płatny.

Park rozrywki


Wejście i początkowe fragmenty jaskini Domica (Jaskyňa Domica) były znane okolicznej ludności od dawna. W 1926 roku Jan Majko podczas eksploracji jaskini odkrył w niej ślady życia ludzi z neolitu. Oświetloną elektrycznie jaskinię udostępniono turystom w 1932 roku.

Kły niedźwiedzia jaskiniowego

Dolna szczęka niedźwiedzia jaskiniowego

Zęby trzonowe niedźwiedzia jaskiniowego

Przedmioty wykonane z kości (neolit)

Ozdoby wykonane z brązu (epoka kamienia)

Szydła i igły wykonane z kości (neolit)

Rytualna maska (halsztat)

Przedmioty znalezione w jaskini

Naczynia charakterystyczne
dla kultury bukowogórskiej (neolit)

Jan Majko

Dostępne trasy zwiedzania mają długość: krótsza - 780 metrów, dłuższa - 1180 metrów i dłuższa ze spływem łodzią - 930 metrów, natomiast czasy ich zwiedzania wynoszą odpowiednio 45, 60 i 60 min. Cała jaskinia mierzy 5368 metrów, przy różnicy wysokości równej 12 metrów. My wybraliśmy dłuższą trasę zwiedzania ze spływem łodzią, bilet kosztował 7 EUR (na dłuższą trasę ze spływem). Symbolem tej jaskini jest neolityczne naczynie pokryte kalcytem (oczywiście można je zobaczyć podczas zwiedzania), wraz ze stalagnatami znajdującymi się w jego tle. Jaskinia jest duża, posiada przepiękną szatę naciekową, a spływ dostarcza niesamowitych wrażeń. Wspaniałe wrażenie robią m. in. kaskadowe jeziorka, woda pięknie się w nich mieni, można nawet dostrzec małe rybki. W łódkach, którymi odbywa się spływ, zastosowany jest bardzo cichy napęd elektryczny, praktycznie w ogóle go nie słychać. Więc w przyjemnej ciszy możemy podziwiać piękne nacieki na każdej ze ścian i suficie. Zauważyliśmy, że nie tylko my byliśmy zachwyceni tymi widokami, gdyż każdy ze zwiedzających zachowywał absolutną ciszę i podziwiał. Uważamy, że jest to jedna z najpiękniejszych zwiedzonych przez nas jaskiń na Słowacji. Bardzo gorąco polecamy!

Dla głodnych wiedzy:
Jaskinia Domica - www.ssj.sk

Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz