niedziela, 17 kwietnia 2011

Słowacja: Zamek Plavec

Po krótkiej wizycie w Złej Dziurze wracamy do miejscowości Fricovce, potem jedziemy kilka km drogą nr E50, w miejscowości Bartovce skręcamy w lewo i jedziemy drogą mijając inne miejscowości z końcówką -vce. W miejscowości Sabinov skręcamy w lewo w drogę nr 68, dojeżdżamy w okolicę miejscowości Plavec (po naszej prawej stronie), po lewej stronie będziemy mieć Podzamok, skręcamy w lewo i kierujemy się ku ruinom, które są już dobrze widoczne.

Zamek Plaveč


Samochód zatrzymaliśmy na poboczu jednej z osiedlowych uliczek niedaleko zamku. Stąd ruszyliśmy pieszo przez dość podmokły porośnięty trawą teren. Poza tym padał deszcz, dodatkowo utrudniając wejście. Po około 10 minutach byliśmy na miejscu.Zamek Plaveč (Hrad Plaveč) został postawiony na wzgórzu w pobliżu rzeki Poprad w XIII wieku. Wybudował go szlachcic Arnold, syn Ditricha ze Spisza (Arnold, syn Ditricha zo Spiša). Swoją nazwę warownia zawdzięcza plemieniu Pływaków (Plavcov), osadzonych na tych terenach granicznych przez królów węgierskich w XII wieku. Zamek miał strzec pobliskiego szlaku prowadzącego do Polski. Przez kolejne wieki warownia miała różnych właścicieli. W drugiej połowie XV wieku zamek został zdobyty przez husytów. Następnie twierdzę przejęli i umocnili Zapolscy. W wyniku przebudowy w XVIII wieku warownia straciła militarne znaczenie. W 1856 roku zamek został zniszczony przez pożar i od tego czasu jest ruiną.Następnie z przemoczonymi spodniami, butami i skarpetami wróciliśmy do samochodu. Na szczęście mieliśmy ze sobą zapasowe ubranie i obuwie:)

Ogólnie z zamku niestety niewiele zostało. Plusem jest ładny widok na miasto Plaveč i na rzekę Poprad. Odwiedzając pobliską twierdzę w Starej Lubowni, można przy okazji obejrzeć również ruiny w Plaveč.

Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz