poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Słowacja: Jaskinia z salamandrą?

Niecałe 20 km od jaskini Domica znajduje się inna ciekawa jaskinia - Jaskinia Gombasecka. Aby do niej dojechać należy się udać drogą w kierunku miejscowości Plešivec, stamtąd drogą nr 67, zjazd z tej drogi będzie oznaczony brązową tablicą informacyjną z nazwą jaskini.

Jaskinia Gombasecka


Samochód zaparkowaliśmy na darmowym parkingu, a następnie udaliśmy się do kasy położonej na skraju lasu. Wejście do jaskini znajduje się w lesie w odległości kilkudziesięciu metrów od parkingu. W pobliżu wejścia do jaskini znajduje się tablica opisująca salamandrę plamistą (Salamandra salamandra), o dziwo  obok niej na kamieniach do zdjęć pozowała salamandra we własnej osobie!:) Po raz pierwszy w życiu widzieliśmy tego pięknego płaza  w naturalnym środowisku...Salamandra plamista

Jaskinia Gombasecka (Gombasecká jaskyňa) została odkryta przez grotołazów w 1951 roku. Po czterech latach udostępniono ją turystom.


Trasa zwiedzania ma długość 530 metrów, natomiast czas zwiedzania wynosi 30 minut. Cała jaskinia mierzy 1525 metrów. Bilet kosztował 5 EUR. Symbolem tej jaskini są stalaktyty rurkowe. W jaskini można obejrzeć bardzo bogatą szatę naciekową, jej charakterystycznym elementem są zbudowane z kalcytu rurki naciekowe. Wyglądają one bardzo zabawnie i stanowią o wyjątkowości tej jaskini. Polecamy!

Na koniec zostało nam do odwiedzenia jeszcze tylko jedno miejsce, odległe od Jaskini Gombaseckiej o około 6 km. Należy się udać dalej drogą, którą trafiliśmy do Jaskini Gombaseckiej w kierunku miejscowości Silica i wypatrywać po prawej stronie tablic lub znaków wskazujących na atrakcje turystyczne. Znajduje się tam również mały parking. Do przepaści jakiniowej Silicka Ladnica prowadzi szlak pieszy.

Silicka Ladnica


Samochód pozostawiliśmy na znajdującym się przy drodze niewielkim parkingu, następnie pieszo ruszyliśmy polną drogą w kierunku lasu. Było już około godziny siedemnastej, powoli dzień zaczynał chylić się ku końcowi, dodatkowo marsz utrudniał niewielki deszcz. Po kilku minutach weszliśmy do lasu, gdzie było znacznie ciemniej. W lesie co jakiś czas były umieszczone w mało widocznych miejscach drogowskazy, z tego powodu o mało co nie przeoczyliśmy jednego z nich. Byliśmy w całkowicie nieznanym nam lesie. Aby się nie zgubić, co jakiś czas sprawdzaliśmy naszą pozycję na GPS-sie. Szliśmy dość szybko i po około 30 minutach doszliśmy na miejsce.

Ze sklepienia zwisał lodowy naciek, niestety było dość ciemno, 
przez co ciężko było go dojrzeć, a co dopiero sfotografować

Silicka Ladnica (Silická ľadnica) jest przepaścią, która powstała w wyniku zawalenia się części sklepienia jamy krasowej. W jej dolej części znajduje się utrzymujący się przez cały rok lodowy nawis. Co ciekawe powstał on prawdopodobnie 2 tys. lat temu! Silicka Ladnica od 1995 roku jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

To był drugi taki dzień podczas wszystkich naszych dotychczasowych wojaży, w którym zwiedziliśmy cztery jaskinie, wcześniej dokonaliśmy tego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej:)

Dla głodnych wiedzy:
Jaskinia Gombasecka - www.ssj.sk

Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz