środa, 6 kwietnia 2011

Słowacja: Jaskinia Jasowska i Zamek Turniański

Po zwiedzeniu zamku Krasna Horka udaliśmy się do miejscowości Jasov oddalonej o około 50 km. Jechaliśmy drogą numer 50, podczas podróży przejeżdżaliśmy obok Zamku Turniańskiego (znajdującego się na wzgórzu przy miejscowości Turňa nad Bodvou). Po dojechaniu do miejscowości Jasov do jaskini prowadzą już drogowskazy i nie ma problemu z trafieniem.

Jaskinia Jasovska


Samochód zatrzymaliśmy na darmowym parkingu znajdującym się przed (jechaliśmy od strony północnej) mostem (poprowadzonym nad rzeką i ulicą) niedaleko jaskini. Następnie poszliśmy drogą prowadzącą wzdłuż rzeki, po kilku minutach byliśmy na miejscu.


Jaskinia Jasovska (Jasovská jaskyňa) była zamieszkana już w neolicie. Odkrył ją prawdopodobnie jeden z zakonników z Jasova. Jaskinia służyła okolicznym mieszkańcom jako miejsce schronienia. W 1846 roku zakonnicy udostępnili ją zwiedzającym. Na początku XX wieku odkryto nowe korytarze i komory. Jaskinia ponownie została udostępniona turystom w 1924 roku. Dwa lata później zainstalowano w niej oświetlenie elektryczne.

Wyjście z jaskini

Trasa zwiedzania ma długość 720 metrów, natomiast czas zwiedzania wynosi 45 minut. Cała jaskinia mierzy 2811 metrów, przy różnicy wysokości równej 55 metrów. Bilet kosztował 5 EUR. Symbolem tej jaskini jest duży naciek przypominający baldachim. W niektórych salach na ścianach znajdują się napisy z dawnych czasów, jeden z nich pochodzi z XV wieku. Jaskinia posiada bardzo bogatą szatę naciekową. Polecamy!

Zamek Turniański


Niestety z powodu deszczu, zimna i silnego wiatru nie zdecydowaliśmy się wejść na zamek. Chodzenie po ruinach w takich warunkach byłoby dość ryzykowne (śliskie kamienie, rozpadające się fragmenty murów). Nie wesoło by było też gdyby, po wejściu na szczyt dopadła nas na przykład burza. Tak więc musieliśmy się zadowolić widokiem zamku z podnóża góry.Zamek Turniański (Turniansky hrad) został wybudowany przez ród Turnianskich prawdopodobnie w połowie XIII wieku. Miał on strzec pobliskich regionów przed najazdami tatarów. W XV wieku zamek został zajęty przez wojska Jana Jiskry. Warownię umocniono w XVI wieku, pomimo tego została ona zdobyta przez wojska tureckie w 1652 roku. Od końca XVII wieku zamek popada w ruinę.

Dla głodnych wiedzy:
Jaskinia Jasovska - www.ssj.sk

Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz