sobota, 30 kwietnia 2011

Słowacja: Jaskinia Bielańska

Jadąc z Kieżmarku drogą nr 67 po około 18 km dojedziemy do Jaskini Bielańskiej. Parking znajduje się przy drodze i nie sposób ominąć tę atrakcję.

Jaskinia Bielańska


Samochód zatrzymaliśmy na płatnym parkingu (2 EUR) położonym przy wejściu na szlak prowadzący do jaskini. Stąd pieszo ruszyliśmy na wzgórze. Było zimno i padał niewielki deszcz. Wejście do jaskini położone jest 122 metry powyżej parkingu. Kręta leśna ścieżka ma długość około 1 kilometra. Wejście z uwagi na złe warunki atmosferyczne było trochę męczące. Po około 25 minutach byliśmy na miejscu. Bilet kosztował 7 EUR.


Wejście do Jaskini Bielańskiej (Belianska jaskyňa) po raz pierwszy odkryli poszukiwacze złota w XVIII wieku. Ponownie w 1826 roku odnaleźli je inni poszukiwacze. Kolejny raz otwór wejściowy został odkryty w 1881 roku, jednak tym razem jaskinię zaczęto eksplorować. Rok później udostępniono ją turystom. Od 1896 roku jaskinia została oświetlona elektrycznie. W pierwszej połowie XX wieku odkryto w niej nowe pomieszczenia.
Trasa zwiedzania ma długość 1370 metrów, natomiast czas zwiedzania wynosi 70 minut. Cała jaskinia mierzy 3641 metrów, przy różnicy wysokości równej 160 metrów. Symbolem tej jaskini jest stalagmit przypominający wieżę w Pizie. Szata naciekowa nie jest tak bogata jak w innych jaskiniach, ale różni się zdecydowanie barwą, nacieki są białe, lekko szare. Komnaty jaskini są bardzo duże, przy czym mamy do pokonania mnóstwo schodów. Jednym z charakterystycznych nacieków jest wielki wodospad. Jaskinia ta jest już od dawna zwiedzana co niestety można zauważyć, miejscami nacieki są zniszczone.
Przejeżdżając w pobliżu warto ją zobaczyć.

I to był niestety ostatni punkt na mapie naszej wyprawy. Z powodu załamania pogody nie udało nam się zwiedzić między innymi Słowackiego Raju, na który zaplanowaliśmy 3 dni, ale co się odwlecze to nie uciecze;) Stąd pojechaliśmy prosto do Kielc.

Na Słowację mamy zamiar powrócić w niedalekiej przyszłości, została nam jeszcze do zwiedzenia jej zachodnia część:)

Ahoj!

Dla głodnych wiedzy:
Jaskinia Bielańska - www.ssj.sk

Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz