wtorek, 5 kwietnia 2011

Słowacja: Krasna Horka

Niestety w sobotę 10 marca 2012 pożar wywołany przez dzieci poważnie uszkodził zamek. Spłonął cały dach oraz część górnych kondygnacji. Zwiedzanie nie jest na razie możliwe. 

Zamek Krasna Horka znajduje się w miejscowości Krásnohorské Podhradie około 7 km od miasta Rožňava, do której dojedziemy drogą numer 50. Zamek mieści się na wzgórzu i jest widoczny z daleka.

Zamek Krásna Hôrka

 
Samochód zaparkowaliśmy na płatnym (ok 2 EUR) parkingu znajdującym się pod zamkiem. Wejście na wzgórze nie było trudne i zajęło nam około 3 minut. Niestety wejście, a potem także zwiedzanie uprzykrzał nam deszcz, wiatr i niska temperatura. Za bilet zapłaciliśmy 4,50 EUR.

Zamek Krásna Hôrka (Hrad Krásna Hôrka) został zbudowany w XIV wieku prawdopodobnie na miejscu dawnego grodu. Miał on za zadanie strzec drogi prowadzącej przez pobliskie tereny górnicze. W XVI wieku w obawie przed najazdem tureckim do zamku dobudowano umocnienia. W 1642 roku warownia przeszła w ręce rodu Andrássy. Twierdzę rozbudowano w XVIII wieku. W 1817 roku po uderzeniu błyskawicy na zamku wybuchł pożar. W odbudowanej w 1857 roku warowni utworzono muzeum rodu Andrássy. Jest to jedno z najstarszych muzeów na terenie Słowacji. Po II wojnie światowej zamek przeszedł na własność państwa.


Na zamku obejrzeliśmy ekspozycje ukazujące historię zamku, życie szlachty, a także kolekcję dawnej broni. W zamkowej kaplicy zobaczyliśmy mumię Žofie Andrássy-Serédy.

 
Podsumowując zamek niezbyt nam się podobał, spodziewaliśmy się czegoś więcej. Praktycznie cały zwiedzanie odbywa się we wnętrzach, które pomimo, że są dobrze zachowane i wyposażone w zabytkowe przedmioty codziennego użytku nie zachwycają. Może to też kwestia przewodniczki, która nie opowiadała zbyt interesująco. Ściany w pomieszczeniach były otynkowane i pomalowane na biało, przez co wydawało nam się, że jesteśmy raczej w jakimś dworku, a nie w warowni. Według nas zamek był taki sobie, zdecydowanie brakowało mu klimatu. 

Dla głodnych wiedzy:
Zamek Krásna Hôrka -  www.slovakia.travel
Strona Zamku Krásna Hôrka (w jęz. słowackim) - www.hradkrasnahorka.sk
Fotografie zamkowych wnętrz - www.gemer.sk
Fotografie zamkowych wnętrz (w jęz. słowackim) - www.vychovavatelka.sk

Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz