wtorek, 25 stycznia 2011

Słowacja: Liptovska Mara

Z Likavki wyruszyliśmy na poszukiwanie celtyckiego skansenu, o którym informację znaleźliśmy na zamku Likawskim. Udaliśmy się w kierunku Liptovskiego Michała, stamtąd w kierunku Bobrovnika, bardzo pomocne były tablice informacyjne. Jeśli zobaczycie duże jezioro, biały kościółek i sznur samochodów ustawionych wzdłuż drogi to zapewne dobrze trafiliście.

Liptovská Mara

Widok ze wzniesienia na Liptovską Marę

Liptovská Mara powstała w latach 1970 - 1975 na rzece Wag i jest największym zbiornikiem retencyjnym na Słowacji. Na potrzeby budowy zbiornika wysiedlono, a później zalano kilka wsi, między innymi Liptovską Marę od której późniejsze jezioro przyjęło nazwę. Z zalanych miejscowości ocalał wysoko położony gotycki kościółek znajdujący się w pobliżu park archeologicznego. Jezioro to służy do regulacji przepływu wody, produkcji energii elektrycznej, rekreacji, pełni także funkcję zbiornika przeciwpowodziowego.
Miejsce jest przepiękne, w słoneczny dzień błękit jeziora, odbijające się w tafli góry i kontrastujący biały kościółek robią niesamowite wrażenie. 

 Ciężko było znaleźć wolne miejsce do zaparkowania

Park archeologiczny Havránok

Na początku przez chwilkę popatrzyliśmy na jezioro i otaczające je wzniesienia, a później ruszyliśmy na wzgórze. Dzień był bardzo upalny, prawie całą trasę szliśmy przez łąki, więc cienia niestety było niewiele. Po około 20 minutach doszliśmy do muzeum. Jest to dość mały i wąski budynek. Niestety w taki słoneczny dzień w muzeum było bardzo gorąco, sytuację pogarszała duża liczba zwiedzających. Znajduje się w nim sporo eksponatów pochodzących z wykopalisk. Przewodnik w muzeum mówił tylko po słowacku, ale dało się go trochę zrozumieć:) W pobliżu znajduje się jedna chata z piecem do wypalania ceramiki...


Chatka z piecem do wypalania ceramiki

Następnie przeszliśmy (ok. 20min) dalej w górę krętą ścieżką, by obejrzeć repliki dawnych zabudowań celtyckich. Tutaj na szczęście było więcej drzew i dało się jakoś wytrzymać ten skwar.

W oddali widać budynek muzeum

Widok na Liptovską Marę ze skansenu

Wśród odtworzonych obiektów obejrzeliśmy...

Wieża


Miejsce kultu dawnych druidów,
czyli starożytnych kapłanów celtyckich

Park archeologiczny Havránok (słow. archeologický park Havránok) od 1967 roku jest "národnou kultúrnou pamiatkou" czyli narodową kulturalną pamiątką:) Park leży na wzgórzu na wysokości 741 m n.p.m, w pobliżu Liptovskej Mary. Jest to jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych na Słowacji. Znaleziono tu między innymi ceramikę, biżuterię, narzędzia, pozostałości murów obronnych, miejsc kultu i zabudowań z epoki żelaza. Od IV do I wieku p.n.e znajdowała się tu celtycka osada zamieszkiwana przez plemię Kotynów. Byli to pierwsi mieszkańcy terenu dzisiejszej Słowacji. 

Brama wjazdowa od frontu

Brama wjazdowa od zaplecza

Chata


Wały obronne

Podsumowując skansen bardzo ciekawy i przepięknie położony. Zazwyczaj w skansenach znajdują się budynki z ostatnich stuleci, tutaj możemy zobaczyć jak wyglądały zabudowania ponad dwa tysiące lat temu:)
Bilety nie są drogie, kosztują 1,50 EUR, za fotografowanie też pobierana drobna opłata.
Gorąco polecamy!

Dla głodnych wiedzy:
Strona Parku Archeologicznego Havránok (w jęz. słowackim) - www.liptovskemuzeum.sk

Sprawdź na mapie

1 komentarz :

  1. Liptovský Mikuláš, jeśli już tłumaczyć dosłownie na język polski to będzie to Liptowski Mikołaj a nie Michał ;D opis bardzo przydatny. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń