piątek, 28 stycznia 2011

Słowacja: Zamek Sklabiński

Ze Streczna drogą numer 18 udajemy się w kierunku miasta Martin, stąd do Sklabiny mamy już tylko 10 km. Za miejscowością Sklabina wśród pól przy drodze prowadzącej do wsi Sklabiński Podzamok widać zarysy zamku. Prowadzi do niego wiele ścieżek, wzdłuż lasu, przez pola (miejscami podmokłe) oraz większa (prawdopodobnie przejezdna dla samochodów, ale dość błotnista). Nie ma tutaj parkingu, więc samochód można zostawić przy drodze wśród pól, lub we wsi (wybraliśmy właśnie tę opcję).

Zamek Sklabiński


Szliśmy około 30 minut. Był to nasz ostatni zwiedzany zamek tego dnia, więc byliśmy już trochę zmęczeni. Na szczęście jest on usytuowany na niewielkim wzniesieniu, więc daliśmy radę wejść:) Ruiny są dość duże, niestety z niektórych stron bardzo zarośnięte. Wstęp jest darmowy.

Wejście do zamku
Ruiny są porozrzucane na sporym terenie

Zamek Sklabiński (słow. Sklabinský hrad) powstał prawdopodobnie w I połowie XIII wieku w miejscu starszego drewniano-ziemnego grodu obronnego. Po 1320 roku był on siedzibą Żupy Turczańskiej. Później zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, wśród nich był polski szlachcic Andrzej Balicki. Po pożarze w 1436 roku zamek przebudowano. W 1630 roku wybudowano drugie podzamcze i kasztel spełniający funkcje reprezentacyjne. Zamek w 1679 został zdobyty przez powstańców antyhabsurskich Emeryka Thököly’ego. Zamek był siedzibą żupy do połowy XVIII wieku. Od połowy XIX wieku budowla była nieużywana. Podczas Słowackiego Powstania Narodowego w 1944 roku Niemcy spalili zamek. Od tamtego czasu jest  on ruiną. Aktualnie na zamku trwają prace rekonstrukcyjne.

Pożegnanie z zamkiem Sklabińskim

Podsumowując zamek ładny, ale gdyby nie był tak zarośnięty, na pewno by się o wiele lepiej prezentował. Żeby zrobić dobre zdjęcia warto się tam wybrać w środku dnia, a nie tak jak my na krótko przed zachodem słońca, gdyż pobliskie drzewa rzucają cień na niżej położone ruiny. Niestety grafik w tym dniu mieliśmy dość napięty i nie mogliśmy dotrzeć tu wcześniej.

Dla głodnych wiedzy:
Zamek Sklabiński - wikipedia.org
Zamek Sklabiński -  www.slovakia.travel

Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz