niedziela, 23 stycznia 2011

Słowacja: Zamek w Lednicy

Z Lietavy udaliśmy się do Lednicy, położonej niedaleko miasta Powaska Bystrzyca (słow. Považská Bystrica), stąd drogą numer 507 do wsi Lednické Rovne, a następnie mniejszymi drogami do wsi Lednica Oczywiście mogliśmy liczyć na tablice prowadzące do zamku, co bardzo ułatwiło dojazd.

Zamek w Lednicy

Widok z zewnątrz od strony wejścia

W miejscowości Lednica samochód zaparkowaliśmy niedaleko kościoła i stamtąd pieszo przez kilka minut szliśmy krętą uliczką przez osiedle (szlakiem niebieskim). W końcu weszliśmy na polną drogę która, po kilkunastu minutach doprowadziła nas do zamku. Przed nim był zaparkowany samochód, a obok leżały materiały budowlane, drzwi prowadzące do wieży były zamknięte. Niestety wśród informacji zawartych na www.slovakia.travel nie znaleźliśmy wzmianki, że zamek aktualnie jest w odbudowywany:/ Po kilku minutach zdecydowaliśmy się na powrót, no i w po przejściu połowy polnej drogi minęło nas kilka osób w koszulkach z wizerunkiem zamku. Poczekaliśmy chwilkę, żeby zobaczyć, czy będą wchodzić na zamek. Jak się po chwili okazało mieli klucze do zamku, tak więc zawróciliśmy znowu w stronę zamku. Jak się okazało byli to pracujący tam robotnicy. Spytaliśmy ich czy możemy obejrzeć ruiny i na szczęście nie mieli nic przeciwko:) Dzięki temu mamy dla Was kilka zdjęć z wewnątrz zamku.
Zamek (słow. Lednický hrad) powstał w XIII wieku i  miał strzec północnej granicy Królestwa Węgier. Wygląda trochę jak wciśnięty w skały, przez co zauważenie z daleka nie jest proste. Na początku był on siedzibą panów lednickich, później przez wieki miał wielu właścicieli, między innymi był w posiadaniu rodu Rákóczi. Po bitwie pod Trenczynem (słow. Trenčínem) w 1708 roku, został zajęty przez wojska cesarskie, od tego czasu zaczął popadać w ruinę. Jest to podobno najbardziej niedostępny zamek na Słowacji... sami też się o tym przekonaliśmy zastając zamknięte drzwi;)


Podsumowując, zamek jest dość ładnie położony, jednak ze względu na trwające na nim prace budowlane nie mogliśmy go obejrzeć w całości. Ogólnie sprawiał wrażenie dość niewielkiej budowli. Przypuszczamy, że po remoncie wstęp na zamek będzie płatny, ale może wtedy będzie się on jeszcze lepiej prezentował:)

Sprawdź na mapie

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz